Apple'ın 2012'nin son dönemlerinde üretilen MacBook Pro Retina modellerinde SSD olarak SanDisk X100'ün, özelleştirilmiş bir versiyonunu kullanmaya başladı.

Apple'ın MacBook modellerinde kullandığı SSD seçimleri genellikle karışık olmuştur. Benzer dönemlerde alınan iki MacBook içerisinde yer alan SSD biriminin, farklı üreticiye ait olduğu görülebilir.
Apple, kullanıcılardan gelen haberlere göre, tedarikçisini değiştiriyor ve Retina ekranlı MacBook Pro'larda SanDisk üretimi yeni nesil SSD'lere geçiş yapıyor.
2010 yılında Macbook Air modellerinde Toshiba SSD kullanan Apple'ın, bazı ürünlerin içerisinde Samsung'un SSD470 tabanlı modellerini de kullanıldığı görülüyordu.
2012 yılındaki MacBook Air modellerinde de Samsung ve Toshiba ikilisine yer veren firma, 256 GB ve 512 GB'lık MacBook Pro'larda kullanılan SSD'leri Samsung'tan alıyordu.
2012'nin son dönemlerinde ve 2013'ün başlarında üretilen MacBook Pro Retina'ların SanDisk tabanlı SSD'ler ile gelmeye başlandığı görüldü. Marvell'in 88SS9174 kontrolcüsünü kullanan SanDisk X100, mSATA tabanlı ve 6 Gbps hız aktarımını destekleyen bir model.Apple için özelleştirilen X100, performans olarak kullanılan Samsung ve Toshiba tabanlı SSD'lerden daha iyi olduğu söyleniyor. Samsung ile tedarik oranlarını azaltan Apple, artık SSD alımlarını Samsung yerine tamamen SanDisk'ten yapmaya başlamış olabilir. Bazı kullanıcıların kullandıkları MacBook Pro Retina modellerinde de SanDisk SSD'lerinin kullanıldığına yönelik bilgiler geliyor.
Uygulanan bazı testlere göre ortalama 280 - 300 MB/sn arası değişen hızlara sahip olan SSD üniteleri, bakalım kullanıcıları ne kadar memnun edecek?

Alıntıdır..