Teknoloji devi Apple'ın birçok cihazının başında küçük "i" harfi bulunuyor. Peki bu "i" harfi ne anlama geliyor hiç merak ettiniz mi?

iPhone, iPad, iPod, iMac... Teknoloji devi Apple, 1998 yılında ilk iMac'i piyasaya sunduğundan beri yaklaşık 16 yıl geçmiş. Bu aradan geçen yıllarda ise Apple, iPod, iPhone ve iPad gibi fenomen haline gelen cihazlar üretmeyi başardı. Halihazırda dünyanın en değerli şirketlerinden birisi olan Apple, son olarak geçtiğimiz haftalarda açıkladığı 2013 yılı son çeyrek mali sonuçlarında iPhone satış rekoru kırdığını duyurmuştu.

Apple'ın cihazlarının bu denli satmasının arkasında ise cihazlarının sade ve özel tasarımı ile birlikte belki de isimlerinin oldukça akılda kalıcı olması ve kendi reklamını kendisinin yapması yatıyor. Mesela iPhone'dan örnek vermek gerekirse, ülkemizde insanlar iPhone'un hangi modeli olduğuna önem vermeden sadece iPhone kullanmak için iPhone kullanıyorlar. Bunun örneği çoğaltılabilir tabii. Peki iMac ile birlikte başlayan ve iPhone, iPod, iPad ile devam eden bu Apple ürünlerinin isimlerinin önünde yer alan "i" harfi neyi ifade ediyor hiç düşündünüz mü?

Aslına bakarsanız bunun basit bir sebebi var. 1997 yılında iMac için çalışan Steve Jobs iMac için, "Bu Macintosh'un basitliği ve internetin zevk evliliği." dedi. Jobs, sözlerine ise, "Bu tam güçlü bir Mac ve o birçok şeyi yapabiliyor. Ancak ilk olarak ve en önemlisi ise sizin 10 dakika içinde internete bağlanmanızı sağlıyor, eğer hayatınızda hiç bilgisayar kullanmamış olsanız bile." Steve Jobs'un bu sözlerinden belki biraz ipucu alarak "i" harfinin ne anlama geldiğini tahmin etmişsinizdir.

Evet, Apple'ın başarılı ürünlerinin isimlerinin önünde bulunan "i" harfi internetten geliyor. 1998 yılında çıkan iMac'in en önemli özelliği interneti vurgulamak isteyen Steve Jobs ve ekibi, internet kelimesi ve Macintosh kelimesini bir arada kullanmak istemiş ve ilk olarak o zaman ortaya iMac ismini çıkarmış. Daha sonra ise bu "i" harfi Apple'ın diğer ürünlerinde de kullanılmış. Mesela bu yıl da Apple'ın iWatch isimli bir akıllı saat üretmesi bekleniyor.