Uzun yıllardır patent davaları ile boğuşan Apple ve Samsung, aralarındaki ticari ilişkiyi sonlandırdı. Geçtiğimiz yıldan beri konuşulan Apple'ın işlemcilerini artık Samsung'a ürettirmeyeceği konusu, bu yıl gerçek oldu. iPhone 6 ile tanıtılması beklenen A8 işlemcilerin üreticisi Samsung olmayacak.
Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) ile anlaşan Apple, yeni nesil işlemcilerinin üretiminde bu şirkete güvenecek. TSMC'ye göre şirket şimdiden A8 işlemcileri üretip Apple'a göndermiş bile. Şirket mobil işlemci devi Qualcomm'un da işlemcilerini üretmesine yardımcı olması ile tanınıyor.
İsim:  a81394329044.jpg
Görüntüleme: 316
Büyüklük:  88.6 KB (Kilobyte)
Tayvan'ın En Büyüklerinden
1987 Yılında kurulan TSMC Tayvan'ın en büyük şirketlerinden bir tanesi. 2010 yılında 17 milyar USD kar elde eden şirket, 50 bine yakın çalışanı bünyesinde barındırıyor. İntel, Qualcomm, NVIDIA gibi teknoloji devlerinin ürünlerini üretmesinde önemli rol oynayan TSMC, geçtiğimiz yıl Amerika Birleşik Devletleri'nde üretim tesisi açmıştı.
ABD Başkanı Barrack Obama, bir konuşmasında Apple'ın cihazlarında "Califonia'da tasarlanmıştır, Çin'de üretilmiştir" yazısını eleştirmiş ve Amerika'da tasarlanan Amerika'da üretilmelidir demişti. Bu söz üzerine Mac Pro'yu Amerika Birleşik Devletleri'nde üretmeye başlayan Apple, iPhone'un önemli donanım parçalarını da Amerika Birleşik Devletleri'nde üretecek yada ürettirecek gibi gözüküyor.