Türk teknoloji severlerin merakla beklediği Apple Store Istanbul için artık geri sayım başladı. Konseptiyle Apple'ın New York 5.Caddedeki mağazasından sonraki en özel mağazası olacak olan Apple Store Istanbul hakkında öğrendiğimiz son detaylar bu haberde.

İnşaası uzun sürdü, çünkü...

Apple Store Istanbul'un inşaası tahmin edilenden çok daha uzun sürdü, en azından teknoloji severler için. Peki neden? Aslında sorumuzun cevabı haberimizin başında yazıyor: Konsept ve tasarım.

Apple'ın mağazalarında camları kullanmayı ne kadar çok tercih ettiğinibiliyoruz. Ancak Apple, Istanbul mağazasında bu alışkanlığını bir boyut daha öteye götürmüş durumda. Mağazayı, Zorlu Center'dan camlar ayırıyor. Aşağıda fotoğraflarda gördüğünüz koyu lacivert kaplamanın arkasında, aslında her biri 40 mm kalınlığında ve 16 metre yüksekliğinde, genişliği ise (değişmekle birlikte) ortalama 60-70 cm olan devasa, yekpare camlar yer alıyor. Yani mağazanın en alt katından en üst katın tavanına kadar yekpare camlar, mağazanın duvarlarını oluşturuyor. Mağazanın temel taşıyıcıları ise Apple'ın ürünlerinde kullanmaktan vazgeçmediği özel alüminyum kaplama ile kaplı. Cam duvarlar sayesinde Zorlu Center'da gezen müşteriler, her an Apple Store Istanbul'un içini görebilecekler.

Çalışmalar ne durumda?

En çok merak edilen sorulardan biri bu. Hemen cevabını verelim. Çalışmalar hemen hemen bitmiş vaziyette. Şu an mağaza içerisinde temel temizlik çalışmaları yürütülüyor. Aynı zamanda Turkcell'den bir ekip de entegrasyon çalışmalarını yürütüyor. Birkaç gün içerisinde tüm bu çalışmalar bitecek.


Hali hazırda mağaza içerisinde masalar ve masaların üzerinde tabureler yer alıyor. Ancak masalar sabitlenmiş değil (mağaza içerisinden görüntü almak yasak olduğu için bu konuda bir görsel sunamıyoruz). Zaten masaların sabitlenmesi (lazerölçüm aletleri kullanılıyor sabitlemede), sistem entegrasyonu, ince temizlik ve ürünlerin yerleşiminden sonra mağaza açılışa hazır hale gelmiş olacak.

Tabi bir de mağazanın kübik cam girişi için ayrı bir paragraf almakta fayda var. Apple'ın en özel mağazalarında yer verdiği bu kübik cam yapı, çoktan hazır durumda. Yani aşağıdaki fotoğrafta görebileceğiniz gibi beyaz perde ve tahtaların altında mağazanın ana girişi olacak olan kübik cam yapı duruyor.
İsim:  babcom-lakeside-01a.png
Görüntüleme: 52
Büyüklük:  251.6 KB (Kilobyte)
Ancak bu yapının çevresinde harıl harıl bir çalışma yürütülüyor. Zorlu Center yönetimi tarafından yürütülen bu çalışmalar sonunda karşımıza hiçbir Apple Store'da olmayan bir farklılık çıkacak: Havuz. Istanbul'daki mağazaya özel olarak Apple logolu kübik cam yapıyı özel bir havuz çevreleyecek.

Büyük Açılış...

Gelelim herkesin merak ettiği konuya: açılış. Istanbul'un konumuyla en özel yaşam merkezi olan Zorlu Center'ın kalbinde yer alan Apple Store Istanbul için açılış sayacı işlemeye başladı.

Aldığımız bilgilere göre, eğer bir aksilik olmaz ise Apple Store Istanbul, Nisan ayının ilk haftasonunda açılmış olacak. Net bir gün veremiyoruz, çünkü açılış için iki farklı gün konuşuluyor: 4 ya da 5 Nisan. Fakat hemen belirtelim; hali hazırda Apple Store içerisindeki çalısmalar açılış 5 Nisan'da olacakmış gibi yürütülüyor.

Apple Store Istanbul, birçok detayıyla Apple'ın en özel mağazası olunca, açılışa fa üst düzeyde katılım söz konusu olacak. Daha önceki haberimizde de sizlere aktardığımız gibi, eğer son dakika bir değişiklik olmaz ise Tim Cook, Apple Store Istanbul'un açılışını bizzat yapacak. Tim Cook'un yanı sıra Apple yönetim kurulunun en yeni üyesi, eski Burberry CEO'su ve nisan ayından itibaren Apple'ın Mağazalardan Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı görevini yürütmeye başlayacak olan Angela Ahrendts'in de ayağının tozuyla İstanbul'daki açılışa gelmesi bekleniyor.

Diğer yandan daha önce dile getirilen Cumhurbaşkanı Gül'ün ya da Başbakan Erdoğan'ın açılışa katılacağı yönündeki iddiayı doğrulatabilmiş değiliz.

Uzun lafın kısası, Türkiye'deki Apple kullanıcılarının uzun süreli bekleyişi çok yakın zamanda sonlanacak; bekleyişin sonuna konulacak nokta da dünyadaki birçok Apple takipçisini kıskandıracak.