Apple'ın 2014 projeleri içinde yer alan daha büyük ekranlı tableti iPad Air Pro 12,9 ile ilgili bilgiler geldikçe sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz. Dış kaynaklı basında çıkan haberlere göre Apple iPad Air Pro'da şimdiye kadar yapılmayanı yaparak 4K çözünürlüğe destek verecek.
Bildiğiniz gibi 4K çözünürlük Full HD'den 4 kat daha fazla piksel anlamına gelmekte fakat günümüz televizyon sektöründe 4K çözünürlük 16:9 formatından dolayı 3840 x 2160 piksel olarak kullanılıyor ve bu çözünürlüğede 4K çözünürlük diyoruz. Oysaki 4K çözünürlük gerçek anlmada 4096 x 3072 pikseldir.

Geçtiğimiz yıl Qualcomm standında 10 inç boyutunda bir 4K tablet görmüştük ama tabiki bu panel ile ilgili en ufak bir bilgiye ulaşamaıştık. Şimdi ise gelinen noktada 12,9 inç boyutunda 4K çözünürlükten bahsediliyorki iPad Air Pro bu çözüürlük ile gelirse özellikle profesyonel kullanıcıların tek tercihi olabilir diye düşünmekteyiz.

Peki 4K çözünürlüğü nasıl bir çipset ile desteklemek gerekir. Yapılan haberlere göre Apple yeni nesil iPad Air Pro'da 2 adet A7 işlemcisi kullanacak.

Bunun yanında iPad Air Pro'da ön kamera konusunda da büyük bir yenilik bizleri bekleyecek. Söylentiye göre Apple ön tarafa 3 farklı açıda kamera koyarak görüntünün karşıya 3 boyutlu olarak sunulmasını sağlayacak. Oldukça yenilikçi bulduğumuz bu fikirin çok yakında #selfie çılgınlığına yepyeni bir boyut kazandıracağını düşünüyoruz.Samsung'un en çok eleştirdiği konu olan "çoklu görev desteği" (multi tasking) iPad'ler de yok ama iPad Air Pro ile bu sorun ortadan kalkacak gibi görünüyor. Çoklu görev desteğinin gelmesiyle iPad Air Pro 12,9'un tablet kategorisini tekrardan yazacağını söyleyebilririz.

-1397217227_ipad-air-pro-a7x2pngTüm bunlar iyi güzel fakat bu özellikler bitme noktasına gelen laptop satışlarını hepten baltalayacak gibi görünüyor. Gittikçe azaln kişisel PC kullanımı, hem harcadığı enerji, hemde lisans ücretlerinden dolayı birçok firma tarafından tercih edilmez bir duruma doğru ilerliyor. Peki sizce tabletler bilgisyar firmalarının sonunu getirecek mi?