Diyelim ki şu an üst seviye bir akıllı telefon almayı planlıyorsunuz. Bu anlamda ilk olarak hangi kriterleri göz önünde bulundurursunuz? Tahminen para önemli değilse kamera, batarya ya da ekran gibi kriterler ilk olarak akla gelir. İşte şimdi bu ilk akla gelen kriterler arasında yer alan "ekran" kriteri ile alakalı önemli bir karşılaştırma ile karşınızdayız.
Bu karşılaştırmada bu akıllı telefonları sadece yan yana getirerek bunun ekranı bundan iyi demek yanlış olur. Bu yüzden bir karara varmak için cihazların ekranlarını birçok alanda karşılaştırmak gerekiyor. Bunlar arasında parlaklık ve görünürlük, çözünürlük, ekran ölçüleri ve kaliteleri ve görüş açıları gibi kategoriler bulunuyor.
iPhone 5S en iyi mobil Cihaz-798282329523jpg
İsim:  798426476295.jpg
Görüntüleme: 53
Büyüklük:  37.7 KB (Kilobyte)

Phonearena sitesi tarafından yapılan bu kapsamlı karşılaştırmaya ilk olarak parlaklık ve görünürlükten başlayalım.
Parlaklık ve görünürlük
Bu alanda Apple'ın amiral gemisi modeli iPhone 5s'in rakiplerinden biraz önde olduğu görülmekte. Bu alanda 10 üzerinden 9.5 puan alan iPhone 5s'i ise 8.5 ile Nexus 5 izliyor. Bu cihazların ardından ise One(M8) ve LG G2 geliyor. İşte cihazların parlaklık ve görünürlük performanslarını gösteren fotoğraf ve bu alanda aldıkları puanlar;