Apple'ın 2007 yılında tanıttığı ve piyasaya sürdüğü iPhone'un yaratım sürecine yönelik ilginç bilgiler ortaya çıkmaya devam ediyor. The Guardian gazetesinin yayımladığı yeni bir haber, Apple yazılım mühendislerinin iPhone projesinde ne kadar zorlandıklarını ve çabuk hareket etmek zorunda olduklarını ortaya çıkardı.
İsim:  ios-dersleri.png
Görüntüleme: 217
Büyüklük:  11.8 KB (Kilobyte)
2 hafta süre

Halen Apple'da iOS yazılım mühendisi olarak çalışan Greg Christie, 2005 yılında yaşanan süreçle ilgili ilginç bir anektodu teknolojiseverler ile paylaştı. Christie, Apple'ın kurucusu ve o dönemdeki CEO'su Steve Jobs'ın, ilk nesil iPhone'da kullanılmak üzere iOS'u geliştirmeleri ve kendisine birşeyler sunmaları için yazılım ekibine sadece 2 hafta süre verdiğini belirtti.

Proje "mor"

2004 yılında "mor" kod adıyla adlandırılan gizli iPhone projesine katılan yazılım mühendisine göre, o zamanki adıyla iPhone OS ve ilk nesil iPhone oldukça aceleye geldi. Çünkü Apple başıboş pazara olabildiğince hızlı bir giriş yapmak istiyordu. Gerçekten de 2007 yılında Steve Jobs ilk iPhone'u tanıttığında pazar dokunmatik ekranlı bu cihaz karşısında şok olmuş ve birçok teknoloji analisti cihazın başarısız olacağını düşünmüştü.