Akıllı telefon ve tabletlerde çoğunlukla harita kullanımı için uygulamalara başvuruluyor. Oysa bilgisayarlarda kolayca erişilen web tarayıcıları, varsayılan programlar karşısında Google Maps gibi güçlü alternatifler oluşmasını sağlıyor. Peki, Apple neden buna rağmen kendi Maps uygulamasını yeni Mavericks’e dahil etti?
İsim:  iphonehere1388322228.jpg
Görüntüleme: 55
Büyüklük:  125.1 KB (Kilobyte)
Aslında sorunun yanıtı oldukça tanıdık bir kelime: entegrasyon. Konum verileri sadece tek bir uygulama üzerinde yeryüzü resimleri görüntülemekle sınırlı değil; haritaların asıl amaçları diğer uygulamalarla konum bilgilerini paylaşmak.
Sözgelimi, Takvim uygulaması üzerinde oluşturacağınız etkinliğe konum eklemek için, varsayılan harita uygulamasından faydalanırsınız. Benzer biçimde, Safari ile bir sitede adres belirlemeniz gerektiğinde, Apple’ın kısayollarını kullanarak kolayca kendi konumunuzu girebilirsiniz.
Konum Paylaşımı
Apple Maps uygulaması ilk çıktığında tam bir facia olarak görülüyordu. Ancak iki yılda yapılan çalışmalar, iOS kullanıcılarına hiç de fena olmayan bir harita deneyimi sunar hale geldi. Maps uygulaması ile konum bilgilerini pek çok yolla paylaşmak mümkün oluyor.
Öte yandan Apple Maps tıpkı Google gibi herhangi bir noktaya yeterince yakınlaştırma yaptığınızda, konumla ilgili telefon ve adres gibi içerikleri görüntüleyebiliyor. Kısacası Apple Maps ilk çıktığı dönem hatırladığımız uygulama değil ve Apple, kendi işletim sistemine entegrasyon etmek için Maps’i seçerek hata yapmış sayılmaz.