Apple'ın WWDC 2014'teki en büyük bombası iOS 8 duyuruldu.

Teknoloji devi Apple, bugün başlayan WWDC 2014 etkinliğinde bombalarını birer birer patlatmaya devam ediyor. Az önce OS X 10.10 Yosemite'yi duyuran Apple, sonrasında ise iCloud Drive döküman sistemini duyurmuştu. Tüm bunların ardından ise sıra esas bombaya geldi. iOS 8'nihayet duyuldu.

Tamamen değişen iOS 7'den sonra iOS 8'in neler getireceği büyük bir merak konusuydu. iOS 8 ile birlikte ilk olarak, doğrudan bilgisayarınız üzerinden SMS gönderebilecek, telefon aramaları yapabileceksiniz. Eğer bir internet sitesinde bir telefon numarası görürseniz sadece üzerine tıklamanız yeterli olacak. Mac'in hoparlörü ile görüşmenizi rahatlıkla yapabileceksiniz.

Geliştiricilere daha iyi olanaklar sağlıyacak olan yeni iOS 8'de bildirim sistemi tamamen yenilenmiş. Artık iOS 8 ile birlikte interaktif bildirim sistemi geliyor ve böylece bildirimlere direkt olarak yukarıdan erişilebiliyor. Gelen mesajlara da bu bildirim merkezi üzerinden de cevap verilebilecek. Yani bunun için o an açık uygulamadan çıkmak artık şart değil. Bunun yanında mesela Facebook'tan sizin etiketlendiğiniz bir gönderinin bildirimi geldi. Hemen yukarıda gözüken bildirim üzerinden bu gönderiye yorum ya da beğeni atabileceksiniz. Ayrıca iOS 8'in kilit ekranında farklı seçimler yapmak da mümkün.

iOS 7'de 'home' tuşuna basıldığında hızlı çoklu görev menüsü açılıyordu. Bu olay iOS 8'de biraz geliştirilmiş. Artık bu menüde en çok iletişim halinde olduğunuz insanlar da gösteriliyor. Böylece onlara daha hızlı bir şekilde erişebileceksiniz.

Ayrıca iOS 8'de mikrofon butonu üzerinden sesli mesaj yollanabiliyor. Mesajlaşılan kişiler hakkında harita temelli bilgiler alınabiliyor ve görüşmelere yeni kişiler eklenebiliyor.

iOS 8'de bulunacan olan 'QuickType' isimli klavye ise sizlerin hızlı mesaj yazabilmeniz için geliştirilmiş. Akıllı öneri özelliği bulunan uygulama siz mesaj yazarken yazdığınız harflere ve cümleye göre en uygun kelimeleri size hemen öneriyor.

iOS 8'de Spotlight arama motoru da güncellendi. Artık sadece cihazda yüklü olan uygulamalarda değil, cihazda olmayan uygulamalarda da arama yapılabilecek. Filmler, haberler, şarkılar da arama sonuçlarında gösterilebiliyor.