WWDC 2014'te geliştiricilere yönelik çok sayıda yenilik tanıtıldı. A7 çipinin performasını en üst noktaya taşıyan programlama dili Metal, konsol sınıfı 3D oyunlara olanak sağlıyor.

Apple'ın Evrensel Geliştiriciler Konferansı son kullanıcılara olduğu kadar geliştiricilere yönelik yenilikleriyle de dikkat çekti. 4000'in üzerinde yeni API ve iOS 8 yazılım kitinin tanıtıldığı etkinliğe yeni programlama dilleri damgasını vurdu.Konsol Sınıf Oyunlar
Etkinlikte verilen bilgilere göre, Metal adlı yeni programlama dili güncel iOS cihazlarda bulunan A7 çipinin performansını en üst seviyeye çıkararak oyun deneyime yeni bir boyut kazandırıyor. Draw Call hızını 10 kat artıran Metal'in, konsol sınıfı üç boyutlu oyunların mobil aygıtlara taşınmasına imkan sağlayacağı da verilen bilgiler arasında.

Günlük oyunlar daha kolay
Üst sınıf 3D oyunların yanı sıra, günlük oyunlar için de SceneKit kullanıma sunuldu. Birçok teknik yeniliği barındıran SceneKit ile geliştiriciler iOS 8 için daha kolay bir şekilde eğlenceli üç boyutlu oyunlar yaratabilecek. Bakalım iOS ve OS X geliştiricileri Apple'ın sunduğu yenilikleri kullanarak nasıl uygulamalara imza atacak?