Mobil tarayıcı pazarına yönelik son araştırma ilginç sonuçlar ortaya koydu. Apple'ın tarayıcısı Safari mobil pazarda liderlik koltuğunu kimseye kaptırmıyor.

Tarayıcı pazarındaki rekabet mobil dünyada da tüm hızıyla sürüyor. Adobe Digital Index'in son araştırması, ABD mobil tarayıcı pazarındaki mücadeleyi gözler önüne seriyor. Apple'ın Safari'sinin egemen olduğu pazarda, Android'in varsayılan tarayıcısı ile Google Chrome'un rekabeti dikkat çekiyor.Nisan ayını kapsayan araştırma sonuçlarına göre, Safari'nin yüzde 60'lara yaklaşan bir payı bulunuyor. Geri kalan yaklaşık yüzde 40'lık bölümde ise Android'in varsayılan tarayıcısı ile Google Chrome rekabet halinde. Bu üçlüyü çok küçük yüzdelerle Opera ve IE takip ediyor.
Android tarayıcı yüzde 23'lük pay ile Safari'nin ardından ikinci sırada yer alıyor. Google Chrome ise kardeş tarayıcısını yakın takipte. Chrome'un pazar payı yüzde 14,3 olarak belirlenmiş durumda. İlk üçlüyü yüzde 2,8 ile Opera ve yüzde 1,8 ile IE mobil takip ediyor. Bakalım Safari'nin pazardaki egemenliği önümüzdeki dönemde azalacak mı?