Apple'ın iOS 7 ile kullanıma sunduğu iPhone'umu Bul Aktivasyon Kilidi özelliği polisleri rahatlattı. NY Times'ın haberine göre, bu özellikle birlikte iPhone hırsızlığında büyük düşüş yaşandı.


Apple'ın iOS 7 ile birlikte kullanıma sunduğu "iPhone'umu Bul Aktivasyon Kilidi" özelliği polisleri rahatlatmış görünüyor. New York Times gazetesinde yer alan bir habere göre, iOS 7'nin getirdiği bu özellik sayesinde San Francisco, New York ve Londra'da gerçekleşen iPhone hırsızlığında büyük ölçüde azalma yaşandı.

İsim:  ios_7_activation_lock_hero1403215665.jpg
Görüntüleme: 61
Büyüklük:  33.3 KB (Kilobyte)

Oranlar dikkat çekici


New York Başsavcısı Eric Schneiderman'ın gazeteye yaptığı açıklamada paylaştığı veriler oldukça dikkat çekici. San Francisco polisinin kayıtlarına göre, iOS 7 Etkinleştirme Kilidi kullanıma sunulmadan önceki ve sonraki 6 aylık dönemlerin karşılaştırmasında iPhone hırsızlığının yüzde 38 düştüğü görülüyor. Aynı periyodda Londra'da görülen azalma ise yüzde 24 olarak kaydedilmiş durumda.


Hırsızları caydırıyor


2014 yılının ilk 5 aylık sonuçları ise bir önceki yılın aynı dönemine göre oldukça farklı. Bu yılın ilk beş ayında iPhone soygunlarının yüzde 19 oranında azaldığı görülüyor. Ortaya çıkan veriler, Aktivasyon Kilidi ile güncellenen iPhone'umu Bul özelliğinin hırsızlar için caydırıcı olduğu gösteriyor. Apple'dan sonra Microsoft'un da Windows Phone platformunda benzeri bir özelliği hayata geçirmesi bekleniyor.

kaynak:SDN