Apple'ın planları belli olmaya başladı. Üretim takvimi ne durumda?

Tedarik zinciri kaynaklarının belirttiğine göre 12 inç'lik MacBook Air bu sene 3. çeyrekte seri üretime giriyor. Belirtilenlere göre Apple'ın 11 ve 13 inç'lik arasındaki boşluğu doldurup, ultra ince dizüstü bilgisayar pazarındaki payını daha arttırmak istiyor. 12 inç'lik cihazların montajından ise Quanta Computer sorumlu olacak.

Kaynakların dikkat çektiği bir nokta var. 11 inç'lik modelin ekran boyutunun iPad ürün serisiyle benzer olduğu ve iPad'in yükselen satışlarının MacBook'a olan talebi etkilemesi söz konusu. Apple bu yüzden iki ürün serisi arasında net bir sınır çizmek istiyor. Söylenenlere göre 11 inç'lik modelle ilgili olarak kesin bir plan yok. Ama uzun vadede bu modelin aşamalı olarak kaldırılması mantıklı gözüküyor.

12 inç'lik MacBook Air batarya ve iç düzen tasarımında değişiklikler olacak. Ama kasası ise diğer modeller gibi yekpare alüminyum olacak. Bazı piyasa gözlemcileri cihazda retina ekranın olmasını bekliyor. Kaynaklar başlangıçta Apple'ın 12 inç'lik iPad üretimi planladığını, ancak bu planların şimdilik ertelediğini de vurguluyor.