2011 yılında 78 milyon dolar reklam harcaması yapan Samsung 2012'de bu rakamı 401 milyon dolara çıkararak en büyük rakibi Apple'ı bu alanda solladı.

Son zamanlarda sık sık internette girdiğimiz çoğu sitede, televizyonlarda Samsung'un reklamlarını görür olduk. Android işletim sistemiyle birlikte büyük bir çıkışa geçen Samsung, reklam harcamalarını da her geçen yıl büyük oranda arttırıyor. 2011 yılında 78 milyon dolarlık bir reklam harcaması yapan şirket geçtiğimiz yılda bu rakamı büyük ölçüde arttırarak tam 401 milyon dolar reklam harcaması yaparak en büyük rakibi Apple'ı bu alanda geçmeyi başardı.

Kantar Media'nın internet, televizyon, basılı medya ve billboard harcamalarını baz alan araştırmasında 2011 yılında 253 milyon dolar harcama yapan Apple ise geçtiğimiz yıl 333 milyon dolar reklam harcaması yapmış. Yani Samsung, geçtiğimiz yıl Apple'a reklam bütçesinde yüzde 20'lik bir fark atmış durumda.

Öte yandan diğer firmaların da reklam bütçelerinin Samsung ve Apple'ın aksine azaldığı görülüyor. Mesela HTC'nin 2011 yılında 124 milyon dolar olan reklam bütçesi geçtiğimi yıl, 46 milyon dolara gerilemiş. HTC'nin yanı sıra aynı şekilde BlackBerry ve Nokia da reklam bütçesi azalan firmalar arasında yer alıyor.

Ayrıca Güney Kore'li akıllı telefon üreticisi Samsung'un bu yılki reklam harcamaları da üst düzeyde olacak gibi gözüküyor. Bunu bu gece tanıtacağı Galaxy S4 için her iki günde bir yayınladığı televizyon reklamlarından ya da internet reklamlarından anlayabiliriz.
Not: Alıntıdır.