İsim:  ipad-dususe-ragmen-zirvede.jpg
Görüntüleme: 236
Büyüklük:  26.5 KB (Kilobyte)
Apple'ın birkaç gün önce açıkladığı 2014 yılı 2. çeyrek mali sonuçları iPad'in pazar payı kaybı yaşadığını gösteriyor. Buna rağmen, ikonik tablet hala liderliğini sürdürüyor.

Apple'ın ikonik tableti iPad son birkaç çeyrektir pazar payı kaybı yaşıyor. Birkaç gün önce açıklanan 2014 2. çeyrek sonuçları da bu düşüşün sürdüğünü gösteriyor. Nisan - Haziran çeyreğinde 13.3 milyonluk iPad satışına imza atan Apple tablet pazarında liderliğini korusa da geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre kan kaybetmiş durumda.

İsim:  ipad-zirvede-tablo.jpg
Görüntüleme: 337
Büyüklük:  28.1 KB (Kilobyte)

Yüzde 10'a yakın kayıp
Apple'ın yıldan yıla pazar payı kaybı yüzde 9.3 olarak tespit edilmiş. Geçtiğimiz yılın aynı çeyreğinde 14.6 milyonluk iPad satışı ile yüzde 33'lük bir paya sahip olan şirket, bu yıl yüzde 26.9'a gerilemiş durumda. En yakın takipçisi Samsung ise satış adetini çok küçük bir yüzdeyle artırmış olsa da pazar payı kaybı yaşayan markalar arasında.

Lenovo'da büyük sıçrama
Bu çeyrekte en büyük atılım Lenovo'dan gelmiş durumda. Şirket yüzde 64.7'lik bir büyüme ile pazar payını yüzde 5'ler seviyesine yaklaştırmış. Üçüncü sıradaki Lenovo'yu Asus ve Acer takip ediyor. iPad'in pazarda giderek küçülen payında rakiplerinin ucuz ve çok çeşitli modellerle yarışı giderek kızıştırmasının etkisi olduğu söylenebilir. Buna rağmen, 2010 yılından beri liderliğini koruyan iPad, sürdürülebilir bir başarı grafiğine imza atıyor.