Uzun süredir pek iyi anlaşamayan iki dev şirket, Samsung ve Apple’da barışma adımları mı atılıyor? İkili arasında ABD dışında açılan tüm davalar kapatıldı.


İsim:  phones.jpg
Görüntüleme: 55
Büyüklük:  112.3 KB (Kilobyte)

Apple ve Samsung akıllı telefon sektöründe bazı alanlarda iş ortalığı yapsalar da, birbirlerine düşman şirketler konumundalar. Uzun süredir davalar ile boğuşan iki şirket arasındaki en önemli yumuşama sinyali geldi. Apple ve Samsung arasında ABD dışında açılmış hiç bir dava bulunmayacak sadece ABD’deki davalar devam edecek.

Alınan bu karar ile birlikte iki şirketin Avustralya, İtalya, Almanya, Fransa, Japonya, Hollanda, Güney Kore ve İngiltere’de görülen davaları iptal edilmiş oldu.

Apple ABD’de şanslı

Apple’ın en şanslı olduğu ve en çok dava kazandığı yer Amerika Birleşik Devletleri. Şirket geçtiğimiz aylarda ABD’de görülen bir davada Samsung’dan 1 milyar dolar tazminat almıştı. Bunun gibi büyük başarılar ABD dışında pek gerçekleşmiyor. Diğer ülkelerde görülen davaların sonuçları Samsung’un lehine olabilirken Güney Koreli şirketin niçin böyle bir karar aldığını düşünüyor olabilirsiniz.

İsim:  android.jpg
Görüntüleme: 52
Büyüklük:  17.4 KB (Kilobyte)

Cevap basit!

Samsung ve Apple aslında barışmıyorlar. Diğer ülkelerde verilen ürün yasaklatma gibi kararlardan hızla gelişen akıllı telefon piyasasından dolayı yeteri kadar verim alamayan şirketler, tüm güçlerini ABD’deki tazminat davalarına ayırmak istiyor. Kısaca ikili arasındaki davalar önümüzdeki yıllarda da tüm hızıyla devam edecek gibi gözüküyor.