Tanıtımına yaklaşık bir ay kalan Apple iPhone 6’nın kablosuz bağlantı teknolojisinde değişim ne seviyede olacak? İşte bu sorunun ‘yüksek olasılıklı’ cevabı…

iPhone 6 için son virajlar… Apple’ın yılın en çok beklenen lansmanlarından birini gerçekleştirmesi için son 1 aya girilmek üzere. Elbette şirketin akıllı telefonuna dair spekülasyonların da hızı maksimum seviyelerde.

4.7 inç ve 5.5 inçlik iki ayrı modelden safir-kompozit ekrana kadar çok sayıda tahmin/sızıntı bilgi söz konusu. 2014 model iPhone’a dair tahminlerden biri ise ABD’de konuşulsa da Avrupa ve Türkiye’de pek gündeme gelmedi. Kablosuz bağlantı teknolojisi.

HTC One M7 ile 2013 Şubat ayında ilk kez bir akıllı telefonda yer alan 802.11.ac teknolojisi daha sonra Galaxy S4, Galaxy S5, HTC One M8, Amazon Fire Phone, Nexus 5, Note 3, Nokia Lumia Icon ve LG G3’te yer almıştı.

Şu anda 9 akıllı telefon modelinde bulunan teknoloji 300Mpbs’ye varan kablosuz aktarım hızı anlamına geliyor. Apple’ın da iPhone 6 model/ya da modellerinde 802.11.ac’ye adım atmasına kesin gözüyle bakılıyor.

iPhone 5s’teki 802.11.n standardının yerini alacak 802.11.ac ile daha hızlı veri aktarımı sağlanırken önemli bir detay söz konusu olacak. 802.11.n standardını sahip çok sayıda akıllı telefon mevcut ve standardın frekansı da bu nedenle yoğun olarak kullanımda. iPhone 6’da 802.11.ac ile birlikte çok az akıllı telefonda kullanılan bir standart kullanılıyor olacak ve bu şekilde kablosuz bağlantı daha kuvvetli hal alacak.