Hem uçuş güvenliği, hem de zamandan tasarrufu sağlayacak olan iPad'li uçaklara çok yakınız

Teknolojinin elini uzatmadığı, katkı sağlamadığı bir sektör neredeyse yok gibi. Gitgide güçlenen şirketler, beklenmedik keşifler derken, gündelik akışa dair basit alışkanlıklar bile değişebiliyor. Bunların en yenilerinden biri American Airlines (Amerikan Havayolları)'nın uygulamaya soktuğu iPad destekli uçuşlar oldu. Daha önce Amerika'nın yanında diğer pek çok ülkede havayolları konu olduğunda yetkili olarak görülen Federal Aviation Association (FAA) pilotların yüklerinin hafiflemesi ve güvenliğin artması için iPad ile ilgili araştırmalar yapmıştı.

2011 yılında başlayan proje nihayetinde sonuca vardı ve uçak pilotları, kabinlerinde bulunan koca koca kitap ve uygulama dosyalarını bir kenara bıraktı. 20 kg'ı bulan ağırlıklarına rağmen güvenlik ve acil durumlar için hazır tutulan bu metinler, şimdi tek bir iPad'in içinde, sorunsuzca kullanılmayı bekliyor. Şimdilik American Airlines ile sınırlı olan bu uygulamanın, gelecekte dünya çapında yayılmasını beklemek yanlış olmaz.

Şimdilik uçaklarda bulunması zorunlu olan tek dosya ise Quick Response Handbook olarak kalmış. Hayati durumlarda uçağa nasıl müdahele edileceğini gösteren belgelerin bir süre daha yerini koruması bekleniyor.


Not: Alıntıdır.