Tedarik ihtiyacının farklı üreticilere kaydıran Apple, Samsung ile olan ilişkisini bitme noktasına getiriyor.

Tarihin en uzun soluklu patent davasını bizlere yaşatan ikili arasında bir dönem ilişkiler normal seyirde devam ederken, patent davalarıyla birlikte ikilinin arası açıldı. Apple, A işlemcilerin yanı sıra retina ekran, batarya ve depola birimlerinin büyük bölümünü Samsung cephesinden sağlarken, gelişen süreçte Apple’ın artık farklı alternatiflere kaydığı görülüyor.


Güney Kore kaynaklı iddialara göre Apple, yeni iPad ve iPhone 5S’in tedarik oluşumunda birkaç üretici ile görüşme halindeyken, söz konusu üreticiler arasında Samsung yer almadığı görülüyor. Panel noktasında Sharp, LG ve Japan Display ile görüşme halinde olan Apple, işlemciler için ise Intel ile uzun süredir görüşme halinde. Söz konusu cihazlarda hangi işlemci birimleri kullanılır net değil ancak, Intel’in Apple için 20nm mimarisinde işlemciler geliştirmeye başladığı bir süredir gündemi meşgul etmekte.

Apple, bilindiği üzere patent davaları neticesinde Samsung ile olan ilişkileri en aza indirgemeye çalışırken, ilerleyen dönemlerde bu ilişkinin tamamen kopabileceğini ön görebiliriz. Yine de mobil dünyasında ikili arasındaki rekabet tüm hızıyla sürmeye devam edecek.
Not: Alıntıdır.