İsim:  iphone-4s-ios8-apy.jpg
Görüntüleme: 390
Büyüklük:  101.4 KB (Kilobyte)

Apple'ın 17 Eylül itibariyle kullanıma sunduğu iOS 8, iPhone 4S için pek de hayırlı gelmedi diyebiliriz. Kullanıcılardan gelen ilk tepkiler de bu görüşü destekliyor.

Türkiye'ye 17 Eylül akşamı saat 20:00 itibariyle verilen iOS 8 güncellemesi, iPhone 4S ve üzeri iPhone modellerini kapsıyor. Geçtiğimiz yıl çıkan iOS 7 güncellemesiyle performanstan düşen iPhone 4'ün kaderini ise bu sene iPhone 4S yaşıyor.

Güncellemeyi Türkiye'den daha önce alan pek çok yurtdışındaki kullanıcı, iPhone 4S için güncellemeye gerek yok diyorlar. Sebep olarak yeniliklerin iPhone 4S tarafından kullanılmıyor oluşu. Kullanamayacağınız yenilikler için, şu an gayet stabil çalışan bir sistemi değiştirmeye gerek yok felsefesini öne sürüyorlar. Oldukça da haklılar.

Akşam saatlerinde Gizmodo'nun attığı Tweet'te, iPhone 4S'e iOS 8 yüklemeyin diyor. Peki neden?

Ekran küçük!
3.5 inçlik Retina ekrana sahip olan iPhone 4S, iOS 8 ile beraber gelen QuickType özelliğinden tam olarak yararlanamıyor. Diğer modellere göre daha küçük olan ekran, çözünürlük olarak da geride olduğu için klavye ve QuickType önerileriyle beraber ekrandaki görüntüyi dolduruyor. Bu da kullanımı negatif etkiliyor.

Bildirim çubuğuna koyacağınız bildirimlerin de sayısı iPhone 4S'de sınırlı. Çünkü ekran küçük.

Performans düşüyor!
iOS 7.1.2 sürümünü kullanan iPhone 4S, Safari'yi 1.25 sn'de açarken, iOS 8 sürümünde bu süre 2.16 saniyeye çıkıyor. Kamera 1.5'ten, 1.8 sn'ye, ayarlar 0.95'ten 1.25 sn'ye artıyor. Ayrıca mail ve takvim başta olmak üzere pek çok dahili uygulamanın açılışı ciddi anlamda yavaşlıyor.

Touch ID ve OpenGL ES 3.0 desteği yok
Eski bir donanımla gelen iPhone 4S, parmak izi okuyucusundan yararlanamıyor. Onu bir kenara bırakırsak, iOS 8 ile beraber desteklenecek olan yeni nesil grafik hızlandırma API'ı OpenGL ES 3.0'a destek sunmuyor. Özellikle oyunlarda bu desteğin olmaması, grafik farklılıkları ortaya çıkaracaktır.

Sonuç olarak;
iOS 8 için en önemli yenilikler QuickType klavye, yeni galeri, yenilenen arayüz, Touch ID ve Apple Pay, widget desteği gibi pek çok önemli yenilikleri iPhone 4S tam olarak kullanamıyor. Hem donanımın yetersizliği hem de ekranın küçük olması nedeniyle kullanım deneyimi negatif olarak etkileniyor.

iOS 8 güncellemesini yaptıktan sonra cihazı geri döndüremiyorsunuz. O yüzden geçtiğimiz yıl iPhone 4'ün iOS 7.1 ile düzelmesi gibi, iPhone 4S'i de güncellemek için iOS 8.1'i beklemenizi tavsiye ederiz.


SDN'den alıntıdır.