Çin devlet televizyonu, Çin'deki iPhone sahiplerine yeterli garanti ve servis desteği verilmediğini iddia etti.

Çin şüphesiz dünyanın en büyük pazarlarından birisi. Bunun bilincinde olan Apple da Çin'deki pazar hakimiyetini arttırmak için çalışmalarını sürdürüyor. Bununla ilgili olarak 'Çin şu anda bizim en büyük ikinci pazarımız, inanıyorum ki gelecekte birinci de olacaktır.' diyen Tim Cook da Çin'in kendileri için önemini böyle vurgulamıştı. Ancak bugün Çin'de Apple'ın Çin'deki imajını zedeleyecek bir gelişme yaşandı.

Çin'in devlet kanalı olan China Central Television(CCTV)'da yayınlanan bir haberde Apple, Çin'de bulunan iPhone sahiplerinin ABD'dekiler kadar garanti ve servis desteği verilmediği gerekçesiyle suçlandı. Bu da teknoloji devi Apple ile Çin'i karşı karşıya getirdi.
İnternette de büyük yankı bulan bu haber Çin'in Twitter'ı olarak kabul edilen sosyal paylaşım sitesi Sina Weibo'da 50 binden fazla mention atıldı. Giderek ciddi bir hale dönüşen bu durum Apple için ilerde büyük sıkıntı yaratacak bir durum.

Analistlere göre, kendi web tarayıcısı ve kendi arama motorunu yapan ve son olarak kendi işletim sistemini yapmak için çalışmalara başlayan Çin'de artık rüzgar Batılı şirketler için ters yönde esmeye başladı. Bakalım ilerleyen günlerde Apple'dan bu konu ile alakalı bir açıklama gelecek mi?