iPhone tasarımlarının arkasındaki kişi Jony Ive neler söyledi?

Jony Ive, Apple'ın en çok öne çıkan isimlerinden biri. Ive, geçtiğimiz akşam Vanity Fair'ın zirvesinde bir röportaj verdi. Röportajda Çinli üretici Xiaomi hakkında ise ilginç açıklamalarda bulundu. Ayrıca Steve Jobs hakkında da açıklamalar yaptı.

Jony Ive'e Xiaomi hakkındaki düşünceleri ve Çinli üreticinin başlangıçtaki Apple tasarımlarını kopyalaması hakkındaki fikirleri soruldu. Ive ise şunları söyledi;

"Bir tehlike var. Ben bunu hırsızlık olarak görüyorum (Genel olarak tasarımların kopyalanması hakkında). İlk defa bir şey yapıyoruz. Hırsızlık ve tembellik olduğunu düşünüyorum. Her şeyin tamam olduğunu sanmıyorum."

Ive, Steve Jobs'la çalışması konusunda da sözlerine şöyle devam etti;

"Steve hayatımda tanıştığım en odaklanmış insandı. Gerçekten bir şeye odaklandığınız zaman korkutucu gözüküyor, biraz yasadışı gibi görünüyor. Ama bu şekilde daha çok şey elde edebilirsiniz."

Jony Ive, Apple'la 90'ların başında Londra'da Tangerine isimli bir stüdyoda çalışmaya başladı. 1992 yılında ise Cupertino'lu şirkete tam olarak katıldı. Şu zamana kadar iMac, iPod ve tabii ki iPhone olmak üzere birçok ürüne imza attı. Bazı eleştirmenler Jony Ive'i endüstriyel tasarım konusundaki bilgisi ve tecrübesini kullanarak yaptığı tasarımları övüyor. Ancak tam tersi olarak tasarımları acımasızca eleştirenler de var.

Peki siz Jony Ive'ın tasarımlarını nasıl buluyorsunuz? Sizce iPhone 6 ve 6 Plus'ın tasarımları nasıl?

Kaynak: sondakika.com