Günümüz akıllı telefon pazarına önemli ölçüde yön veren iPhone serisinin köklerine iniyoruz.

Apple'ın 29 Haziran 2007 tarihinde satışa sunduğu dokunmatik ekranlı akıllı telefonu iPhone, şüphesiz ki günümüz akıllı telefon pazarının oluşmasında çok büyük bir paya sahip. Tabii bu telefonun arkasında büyük bir personel ve yıllar süren çalışmalar bulunuyor. Birçok kişi iPhone'un hazırlayıcısı olarak "Steve Jobs"ı gösteriyor belki, ancak emek o kadar fazla ki, bu çalışmayı tek kişiyle sınırlandırmak olmaz.

iPhone'un ilk konsept tasarımları, 2000 yılına kadar gidiyor. O sıralar Apple'da çalışan John Casey, mail aracılığıyla bazı tasarımlar gönderdi ve bu konsept cihaza Telipod adını verdi. Yani iPod ile telefonun birleşimi. O sıralar iPod müzik çalar için de çalışmalar vardı.
Sonrasında Apple'ın kurucularından olan Steve Jobs, Apple mühendislerini bir telefon için dokunmatik ekran hazırlamaya yöneltti. Jobs'ın ilk düşündüğü bir tabletti aslında (iPad yani), ancak bir anda telefon tarafına da parmak basıldı. iPhone'un geliştirilmesine 2004'te başlanıldı. Mor Proje (Project Purple) olarak adlandırılan bu süreçte, Apple'da bin kişilik ekip bu projeyle ilgileniyordu. 30 aylık gelişim sürecinin ardından çalışmalara harcanan toplam para 150 milyon doları geçmişti.

Bu arada, Apple'ın Motorola ile ortak yürüttüğü bir telefon projesi daha vardı; ROKR. Henüz iPhone'dan kimsenin haberi yokken 7 Eylül 2005'te ROKR çıktı. Bu telefon, Apple'ın Motorola ile ortak hazırladığı bir telefondu ve Apple'ı pek memnun etmedi, kısa süre sonra da telefona olan desteğini çekmeye başladı. Çünkü iPhone geliyordu.

9 Ocak 2007 tarihi geldiğinde ise Steve Jobs, Macworld etkinliğinde Apple iPhone'u resmen duyurdu. Apple'ın tasarımlardan sorumlu en yetkili ismi Jonathan Ive tarafından hazırlanan estetik tasarım dikkat çekiciydi. Telefonun dokunmatik bir ekranı vardı, birçok sensöre sahipti ve fiziksel tuş takımı yoktu. Aynı zamanda telefonun yazılımsal tarafı ve indirilebilir uygulama desteği de telefonların tam anlamıyla birer bilgisayar olabileceğini gösteriyordu.

Sonuç olarak iPhone, 29 Haziran 2007'de ilk kez satışa sunuldu ve tüm dünya çapında yüz milyonlarca satılacak bir serinin de başlangıcını yaptı. Apple, son olarak geçtiğimiz eylül ayında iPhone 6 ve iPhone 6 Plus'ı satışa çıkardı.