Apple'ın geçtiğimiz günlerde tanıttığı 5K ekranlı yeni iMac modelini, iFixit parçalarına ayırdı. İşte teknik özellikleri ve tasarımıyla dikkat çeken yeni iMac'in iç yapısı!

İsim:  imac-parcalara-ayrildi-apy.jpg
Görüntüleme: 36
Büyüklük:  156.2 KB (Kilobyte)

Apple'ın 16 Ekim'de düzenlediği etkinlikte tanıtılan yeni ürünler, pek çok uluslararası oluşumun da eline geçmeye başladı. Yeni çıkan her modeli parçalayan ve tamir edilebilme kolaylığını puanlandıran iFixit, Apple'ın yeni 5K çözünürlüğündeki Retina ekrana sahip iMac bilgisayarını parçalarına ayırdı.

Yeni iMac’in en önemli özelliği tabiki 5,120 x 2,880 piksel çözünürlüklü Retina 5K adı verilen ekranı. Ekran o kadar keskin görüntüler sunuyor ki günümüzde onbinlerce lirayı aşan fiyatlara satılan 4K çözünürlüklü televizyonlardan yüzde 67 oranında daha fazla piksel oranına sahip.

Ekran çözünürlüğüne rağmen ince yapısını korumayı başaran iMac, 27 inç modelde sadece 5 mm incelik sunuyor.

Yüksek özelliklerine rağmen önceki nesile göre yüzde 30 daha az güç tüketen yeni iMac, gücünü ise güçlü donanımdan alıyor.

Standart sürümde Intel'in 4. nesil 3,5 GHz saat hızında çalışan i5 işlemcisi kullanılıyorken, bu işlemci 4 GHz hızında çalışan i7 işlemciye yükseltilebiliyor.

Grafik biriminde ise AMD Radeon R9 M290X kullanılmış. Cihaz standart 8 GB RAM ile gelecek ancak isteğe bağlı olarak RAM miktarı 32 GB seviyesine kadar çıkartılabiliyor.

Dilerseniz iFixit'in parçalarına ayırdığı yeni iMac ile sizi başbaşa bırakalım.

-imac-parcalara-ayrildi-apy-1jpg
-imac-parcalara-ayrildi-apy-2jpg
-imac-parcalara-ayrildi-apy-3jpg

SDN'den alıntıdır.