Bir araştırma şirketine göre Apple'ın tek bir iPad Air 2 için harcadığı miktar, standart model için harcadığı bedelden sadece 1 dolar fazla! 1 dolar ise kullanıcıya çok daha pahalıya patlıyor.

İsim:  ipad_air2_maliyeti_1dolardahayuksek_apy.jpg
Görüntüleme: 41
Büyüklük:  162.4 KB (Kilobyte)

Özel bir araştırma şirketinden gelen bilgiler Apple'ın üretim, maliyet ve satış sürecindeki stratejisine dair çok önemli detaylar içeriyor. IHS adlı araştırma mecrasının dediğine göre Cupertino merkezli Apple, 16 GB'lık Wi-Fi iPad Air 2'nin üretiminde toplamda 275 dolar harcıyor. Bu miktar ise standart iPad Air modelinden sadece 1 dolar fazlaya denk geliyor.

Cihazın standart modeli Amerika Birleşik Devletleri pazarında 499 dolara satılırken, Apple iPad Air 2'nin en üst seviye modeli olan LTE destekli 128 GB'lık versiyon 358 dolara mal ediliyor ve 829 dolara satışa sunuluyor! IHS'e göre Apple, iPad Air 2'nin karlılık oranını yüzde 45 ile yüzde 57 arasında dengelerken, standart sürümde bu oran yüzde 45 ile yüzde 61'e denk geliyor.

Hangi parça ne kadara...

IHS'in iddiasına göre Samsung ve LG üretimi olan ekranlar ise iPad'lerin en pahalı parçası oluyor. Tek bir ekranın maliyeti Apple için 77 dolar seviyesinde. iPhone 6 ve iPhone 6 Plus akıllı telefonlarının ana kameraları için harcanan bedel ise aynı seviyedeymiş. Üreticisi açıklanmayan iPad Air 2'nin ön ve arka kamera arayüzleri ise sadece 11 dolara mal ediliyormuş.

Son olarak Apple 16 GB'lık depolama alanı için 9.20 dolar harcarken, 128 GB için 60 doları gözden çıkartıyor. Depolama alanının üreticileri de SK Hynix, Toshiba ve SanDisk oluyor.

Kısacası Apple küçük maliyet farkları ile yüksek karlar sağlıyor.


SDN'den alıntıdır.