iPhone vebasının sorumlusu olarak gösterilen TLC depolama birimi MLC'ye karşı. Hangisi daha iyi?

Son dönemlere gündeme "iPhone Vebası" damga vurmuştu. Hatırlarsanız sizlere bahsetmiştim. Kısaca tazeleme yaparsam iPhone 6 ve 6 Plus'ta 64 ve 128 GB'lık modellerde TLC NAND flaştan kaynaklık bootloop sıkışması sorunu. Bu sorunun kesin çözümü ise Apple Store'dan birebir değişim. Hatta yayınlanan bir rapor Apple'ın yeni üretimlerde MLC NAND flaş birimi kullanacağını ileri sürmüştü. Kağıt üstünde TLC, MLC'den daha yavaş. Fakat TLC, MLC'ye göre 1.5 kat daha fazla veri depolayabiliyor.

Yeni üretim iPhone 6 ve 6 Plus'ta MLC olursa performans nasıl etkilenecek? Kbench sitesi bu ve daha çok soruya cevap veren benchmark testi gerçekleştirdi. TLC ve MLC depolama birimlerini karşılaştırdı. Sonuçlar haberin devamında.

TLC vs MLC!

İlk test Zero Filling oldu. Temelde sıfır değerlerle (0x00) depolama aygıtı üzerindeki tüm verilerin üstüne yazma işlemi. Depolanan verileri kaldırır ve geri alınmaz. Teste bakarsak yazılan veri miktarı 3.4 GB oldu. İkinci test ise rastgele yazma oldu. Bu aşamada TLC, MLC'nin gerisinde kaldı. TLC'nin yazma hızları benchmark boyunca neredeyse 3.2 MB/s'den daha düşük oldu. Diğer yandan MLC'nin aktarım hızı testin başında 2.9 MB/s yakın olurken, testin sonunda 15.7 MB/s aktarım hızına ulaştı.