Yeni nesil Apple yongası hakkında ileri sürülenler.

Hatırlarsanız iPhone 6 ve 6 Plus çıkmadan önce Apple A8 yongasının 4 çekirdekli olabileceğine dair bazı söylentiler vardı. iOS 8'in gücünü tam göstermek ve pazara ayak uydurmak için Apple'ın 4 çekirdeğe geçeceği ileri sürüldü. Eski defterler bu sefer A9 için açıldı.

Çin basınında yayınlanan bir rapor, Apple'ın 4 çekirdek için hazırlık yaptığını belirtiyor. Detaylar için raporun derinlerine birlikte göz atalım.

Apple'ın çekirdekleri

Tedarik zincirlerine dayandırılan (Her zamanki gibi top tedarikçilere atıldı) taptaze rapora göre Apple, 4 çekirdekli A9 yongasını çıkarmaya hazırlanıyor. Bu yonga iPhone 6S/6S Plus'a güç verecek. iPad Air 2'de hali hazırda 3 çekirdekli A8X işlemcisi yer alıyor, rapor A8X'i referans göstererek şirketin 4 çekirdeğe geçişi hızlandırdığını ileri sürüyor.

Apple hakkında daha önce yayınlanan öngörü raporlarında 4 çekirdek işlemciden bahsedilmişti. Ama analistler bunun 2015'te değil 2016 veya daha sonrasında olacağını tahmin ediyor. Son gelişmelere göre 2016'da 14 nm FinFET sürecinde çıkacak olan işlemciler Samsung'a ait.

Cupertino'lu şirket iPhone 4S'te çift çekirdekli A5'e geçiş yapmıştı. Belki 6S/6S Plus'ta 4 çekirdekli işlemciye geçiş yapabilir, ne yapacağı belli olmuyor.