Apple, geliştiricilere gönderdiği e-posta ile App Store'da yer alan uygulamaların fiyatlarında değişiklik olacağını belirtti. Uygulanacak zammın detayları haberimizde.


İsim:  apple_app_store_zam.jpg
Görüntüleme: 52
Büyüklük:  167.3 KB (Kilobyte)

Apple, geliştiricilere gönderdiği e-posta ile önümüzdeki 36 saat içerisinde App Store'da yer alan uygulamaların ve uygulama içi satın almaların değişeceğini duyurdu.

Gönderilen e-postada Avrupa Birliği'nde yer alan tüm bölgelerde, Kanada'da ve Norveç'te fiyatların artacağı ancak İzlanda'da fiyatların azacalağı belirtilirken; Rusya'da ise değişiklik olacağı belirtlip, artış ya da azalış miktarı konusunda bir bilgi verilmedi.

Değişikliğin ardından iTunes Connect'de yer alan fiyatlandırma matrisinin de güncelleneceğini belirten Apple, aynı şekilde iOS ve Mac OS X ücretli uygulamalar anlaşmalarının da eş zamanlı olarak güncellenceğini duyurdu.

App Store'a Zam Yolda-apps-100386358-origpng

Daha önce de geliştiricilere Avrupa Birliği'nde yer alan ülkelerde bundan sonra tüm ülkeler için standart vergi oranı yerine, her ülke için o ülkenin kendine özgü vergi oranında vergi ekleneceğini duyuran Apple, böylece Avrupa Birliği'nde yer alan bazı ülkeler için ikinci defa App Store'da yer alan uygulamalara zam yapmış oldu.

Bu Sefer Listede Türkiye Yok

2015 yılının ilk gününde Apple Store fiyatlarında yaptığı değişiklik ile ürünlere 100 TL ile 300 TL arasında değişen miktarlarda zam yapan Apple, uygulama mağazasında yaptığı zamma Türkiye'yi dahil etmemiş görünüyor. Ancak yine de bundan kesin olarak zamlar uygulandıktan sonra emin olabileceğiz.

Bakalım Apple'ın yapacağı zam, uygulanacak olan ülkelerde App Store satışlarını etkileyecek mi?