Yeni nesil iPhone'la ilgili rivayetler durulmuştu, yeniden çalkalanmaya başladı.

Yılbaşına doğru Apple'la alakalı dedikodu çarklarının hızı biraz azaldı. Fakat vites yeniden yükseldi ve spekülasyonlar tekrardan başladı. Hatırlarsanız daha önce iPhone 6S ve 6S Plus'ta çift kamera olabileceğine dair bazı söylentiler çıkmıştı.

Şimdi ise kamera konusunda farklı bir iddia gündemde. Bu sefer çift lensli kamera ve 3 boyutlu basınç sensöründen söz ediliyor. En iyisi rapora birlikte göz atalım.
Apple ne yapmayı planlıyor?

Udn.com sitesinin tedarik zinciri kaynaklarına (Bir türlü bitmeyen kaynak türü!) dayandırdığı haberine göre iPhone 6S'te optik zoom özelliğine sahip çift lensli kamera ve 3 boyutlu basınç sensörü yer alacak. Muhtemelen Cupertino merkezli şirket yeni akıllı telefonlarına Apple Watch'un "Force Touch" teknolojisini de adapte edecek. Force Touch, esnek Retina ekrandaki minik elektrotları kullanarak, hafif bir dokunuş ile güçlü bir basma hareketi arasındaki farkı anlıyor ve istenildiği zaman ekrandaki içeriklerle ilgili belirli kontrollere anında erişim sağlıyor.
Raporda çift lensli kameranın daha fazla ışık alacağı ve görüntü kalitesinin artacağı vurgulanıyor. Diğer bir deyişle de Apple diyafram açıklığı üstünde oynamalar yapacak.

Tedarik zinciri kaynakları 6S ve 6S Plus modelinin şimdiki iPhone'ların tasarımında kalacağını (Ekran boyutunda değişiklik yok), donanımsal bazda ise Apple A9 sistem çipiyle daha güçlü olacağını belirtiyor. RAM konusunda herhangi bir ayrıntıya değinilmemiş. Söylendiğine göre en düşük depolama seçeneği 32 GB olacak ve yeni eklenen bileşenlerin çoğu da Apple Watch'la olan etkileşimi geliştirmekle ilişkili olacak.

Peki siz ne düşünüyorsunuz? Apple Watch'un Force Touch özelliği yeni iPhone'larda iyi olur mu? Çift lensli kamera konusundaki yorumunuz nedir?