Apple'ın en son mobil işletim sistemi iOS 8, her ne kadar şu anda platformun çoğunluğuna erişmiş olsa da, iOS 8'e olan geçiş her geçen gün yavaşlıyor.


İsim:  ios_8_sdn.jpg
Görüntüleme: 32
Büyüklük:  220.4 KB (Kilobyte)

Geçtiğimiz yıl Haziran ayında düzenlenen WWDC etkinliğinde tanıtılan ve 17 Eylül tarihinde final sürümü ile kullanıma sunulan iOS 8, her geçen gün Apple kullanıcıları arasındaki kullanım oranını artırıyor.

Daha önce sizlerle buradaki haberimizde paylaştığımız gibi 5 Ocak tarihi ile kullanım oranı %68'e ulaşan iOS 8, sorunlu bir şekilde hayata geçmiş ve hala küçük de olsa sorunlarla uğraşıyor olsa da Apple kullanıcıları arasında kabul görmeye devam ediyor.

Apple App Store geliştirici sayfasında yayınlanan iOS sürümleri kullanım oranları dağılımı grafiği, 19 Ocak tarihinde de güncellendi ve kullanıcı dağılımı konusundaki son veriler geliştiriciler ile paylaşıldı.

İsim:  chart-01-19-15.png
Görüntüleme: 29
Büyüklük:  9.9 KB (Kilobyte)

5 Ocak tarihinden 2 hafta sonra güncellenen grafikte, iOS 8 kullanım oranını %68'den 1 puan artırarak %69'a çekti. Bu yükselişle birlikte yaklaşık olarak yüzde 70 oranına yerleşmesi beklenilen iOS 8, bu alanda rekor sayılabilecek %80 oranını yakalayan iOS 7'nin arkasında kalacak gibi görünüyor.

Bu yavaşlamanın ardında, özellikle iPhone 4S kullanıcıları başta olmak üzere eski nesil cihaz sahiplerinin cihazlarının performans kaybı yaşamasından korkması ve yaklaşık 2 GB'ın üzerinde depolama alanı ihtiyacı duyan iOS 8'e 16 GB depolama seçeneğini tercih etmiş kullanıcıların sıcak bakmaması yer alıyor.

Bakalım iOS 8 ilerleyen günlerde nasıl bir grafik çizecek? Analistler iOS 7'yi yakalamasını pek mümkün olmadığını belirtiyorlar ancak benim kişisel görüşüm özellikle Apple Watch'un satışa sunulmasından sonra bu oranda bir yükselme olabileceği yönünde.