Apple'ın büyük ekranlı iPhone modellerini çıkarması satış rakamlarına bakılırsa doğru bir hamle gibi gözüküyor. Çin, Japonya ve Samsung'un ana vatanı Güney Kore'yi kapsayan araştırmada iPhone'un pazar payını yükselttiği görülüyor.


İsim:  Apple-Korea-Nov-2014.png
Görüntüleme: 259
Büyüklük:  46.2 KB (Kilobyte)
2014 yılı sonu Güney Kore akıllı telefon pazarı payları

Counterpoint araştırma şirketinin yaptığı araştırmaya göre iPhone, Samsung'un ana vatanı Güney Kore'de 2014 yılının 3. çeyreğinde %15'lik bir pazar payına sahipken son çeyrekte yüksek satış oranlarıyla bu rakamı %33 seviyesine kadar çıkarmayı başarmış. Apple yükselirken Samsung'un pazar payı %59 seviyesinden %46 seviyesine kadar geriledi. LG ise %25 seviyelerinden %14'e gerileyerek ikinciliği Apple'a kaptırıp üçüncü sırada yer aldı. Apple'ın yükselişine devam ederse Güney Kore'de Samsung'u geçip birinci sıraya yerleşebileceği söyleniyor.

-apple-japan-nov-2014-1024x623png
014 yılı sonu Japonya akıllı telefon pazarı payları

Yükselişini diğer pazarlarda da sürdüre Apple Japonya'da pazar payını %51'e yükseltirken ülkenin yerli markası Sony ile arayı da bir hayli açmış gözüküyor. İkinciliğe gerileyen Sony'nin pazar payı %17 seviyesinde, diğer üreticilerin pazar payı ise 2 haneli rakamlara ulaşamıyor.

Bir diğer önemli pazar olan Çin'de birinci sırada hala Xiaomi bulunurken ikinci sırada yine yerli bir marka olan Lenovo yer alıyor. Apple ise pazar payını %12'ye taşıyarak 3. sıraya yerleşmiş durumda. Xiaomi'nin Note ve Note Pro modelleri ile Samsung ve Apple'ın büyük ekranlı modellerine karşı pazar payını koruyabileceği konuşuluyor.