Apple bugün düzenlediği etkinlikte yeni MacBook modelini duyururken, Apple MacBook Air ve Retina ekranlı MacBook Pro’yu da daha hızlı işlemciler ve Thunderbolt 2 ile güçlendirdi.

Apple'ın merakla beklenen Spring Forward etkinliği gerçekleşti. Etkinlikte Apple en yeni ürünlerini tanıttı. Bu cihazlardan birisi de yeni MacBook'du. Şimdiye kadar geliştirilmiş en hafif MacBook olan yeni MacBook, 12 inç büyüklüğünde ve 2304 x 1440 piksel çözünürlüğünde bir ekrana sahip.

Sadece 0.907 gram ağırlığa sahip cihaz, 13.1 mm. kalınlığıyla da önceki Air modeline oranla %24 daha ince. Bunun yanında cihazda 'kelebek' ismi verilen bir klavye mekanizması var. Bu mekanizma da zaten cihazın daha ince olmasında büyük bir pay sahibi.

Ayrıca cihazda USB Type-C konnektörü bulunuyor. Böylelikle MacBook, çift taraflı kullanılabilen yeni USB standardını barındıran ilk dizüstü bilgisayar oluyor. Bunun yanında cihaz gücünü ise Intel Core M Broadwell işlemciden alan cihaz fana ise ihtiyaç duymuyor.
Ana kartı ise yüzde 67 oranında küçültülmüş olan yeni MacBook, altın, gümüş ve uzay grisi renk seçeneklerine sahip. 10 Nisan'da satışa çıkacak olan MacBook'un fiyatı ise 1299 dolardan başlıyor.

Öte yandan Apple'ın Apple MacBook Air ve Retina ekranlı MacBook Pro'yu da daha hızlı işlemciler ve Thunderbolt 2 ile güçlendirdiğini de hatırlatalım.