İsim:  apple-store.jpg
Görüntüleme: 326
Büyüklük:  121.6 KB (Kilobyte)

Her yıl düzenli olarak seçilen Dünyanın en değerli markaları bu yıl yine açıklandı. Birçok kategoride firmanın yer aldığı listede teknoloji şirketleri tepe listeyi elden bırakmıyor. 2015 yılının en değerli markası Apple olurken, ikinci sırayı ise yazılım devi Microsoft aldı.

Marka bilinirliliğinden tutun da, tasarımına kadar küresel olarak en çok bilinen markalar arasında Apple. Finansal açıdan da bir hayli güçlü olan firma, bu gücün de etkisiyle katlanarak daha da değerleniyor ve bilinir hale geliyor. Geçtiğimiz yıl da Forbes'in en değerli marka listesinde birinci sırada yer alan Apple'ın marka değeri geçtiğimiz yıla oranla artarak 145.3 Milyar Dolar olmuş durumda. İkinci sırada yer alan Microsoft ise 69.3 Milyar Dolarlık Marka değeriyle Apple'ın yarısı kadar bir değeri sahip olsa da marka ve bilinirlik olarak çok değerli. Şirketin yeni CEO'su Satya Nadella'nın yönetime geldiğinden beri şirketin uzun vadeli vizyonunda ve anlayışında değişiklikler yapması ve bunların beğeni kazanması şirkete yaramışa benziyor. Microsoft'un marka değeri 2014 yılından beri % 10 artmış durumda.

Apple'ın özellikle yeni iPhone 6 modellerinde istediği başarıyı yakalaması, Microsoft'un yakında yayınlamaya hazırlandığı yeni işletim sistemi Windows 10'a gelen olumlu geri dönüşler ve Hololens gibi yenilikler ait olduğu firmaların değerine değer kattı.

Forbesin 2015 Dünyanın en değerli markaları seçiminde üçüncü Google, dördüncü Coca Cola ve beşinci ise IBM oldu.

tamindir'den alıntıdır.