Bu hızlı ipucunu uygulayabilirsiniz.

iPhone ve diğer iOS cihazlarda Safari tarayıcısının çöktüğüne dair bazı raporlar var. Apple destek forumlarında ve farklı internet topluluklarında bahsedilen bir problem. Birçok kullanıcı adres çubuğuna bir şeyler yazmaya çalışırken, Safari'nin kapandığını belirtti.

Bu konuyla alakalı bazı çözümler sunulmuş. Sorunun kaynağı olarak Safari'nin arama önerileri gösteriliyor. Tarayıcıya herhangi bir adres yazdığınızda Apple'ın sunucularına iletilir ve otomatik tamamlama sorgularıyla birlikte geri dönüş yapılır. Fikrin temelinde web sitesine hızlıca ulaşmak var, ama söylenenler sunucu isteğinde oluşan bir hatadan kaynaklandığı yönünde.

Nasıl düzeltilir?

iPhone veya iOS cihazınızda Ayarlar'dan Safari sekmesine girin. Karşınıza Safari Önerileri seçeneği çıkacak, bu seçeneği kapatmanız yeterli. Bu şekilde sorunun düzeldiğini belirten kullanıcılar var.Ayrıca Safari'nin özel gezinme moduyla da çökme sorununun önüne geçilebilir. Safari tarayıcısında sağ el alttaki kare butouna bastığınız zaman, altta açılan barda sol köşede "Özel" sekmesini göreceksiniz. Buraya tıkladığınızda özel mod aktif olmuş oluyor. Eğer baktınız sorun devam ediyorsa o zaman Chrome veya başka bir tarayıcı deneyebilirsiniz. Sorun iOS 9.2, 9.2.1 ve beta sürecinde olan 9.3'te de mevcut. Bu yüzden belli bir sürüme özgü değil.