FBI, San Bernardino olayı kapsamında incelemeye alınan telefonu kendi başına hackleyebilir. iPhone hacklenmesine dair detaylar haberimizde.


İsim:  1-1408222217.jpg
Görüntüleme: 230
Büyüklük:  51.4 KB (Kilobyte)

FBI, San Bernardino olayı için mahkeme kararıyla Apple tarafından yardım istemişti. Katil zanlılarından birinin kullandığı cihazın Apple tarafından hacklenmesini isteyen FBI, pek sıcak bir tavırla karşılanmadı. Ancak görünen o ki FBI ikinci bir seçeneğe sahip.

Bir seçenek daha var

Apple’ın bu iPhone’u hackleyip hacklememesi üzerine olan tartışmalar devam ediyor. FBI, mahkemede başka bir seçeneklerinin olmadığını söyledi, fakat bu tamamen doğru değil. Ubergizmo’nun haberine göre Edward Snowden, John Hopkins Üniversitesi’nde yaptığı bir konuşmada FBI’ın telefonu aslında dekapaj (decapping) olarak bilinen yöntemle hackleyebileceğini söyledi.

Dekapaj yöntemi, telefonun asit, lazerler ve benzeri diğer donanımlarla telefonun hafıza yongasını mikron mikron ayırabilmeyi sağlıyor. Yavaş ve sıkıcı bir yöntem olsa da, en azından bir alternatif.

Telefon yanabilir

Ancak söz konusu yöntem ayrıca çok da riskli. Eğer herhangi bir şey yanlış giderse, telefon tamamen kullanılamaz hale gelebilir. Bu durum göz önüne alındığında FBI’ın bu yoldan gitmek istememesi anlaşılabilir. Lakin Apple, yardım etmemeyi tercih ederse FBI bu yöntemi kullanabilir.

Kaynak:SDN