2014 yılının Ağustos ayında internet dünyası büyük bir skandalla çalkalanmıştı. Fappening, Celebgate ya da Fapocalype gibi farklı adlarla anılan bu skandalda onlarca ünlünün çıplak fotoğrafları internete sızdırılmış, birçok farklı interent sitesinde paylaşılmıştı. Bu skandalda çıplak fotoğrafları internet üzerinde dağıtılmaya başlayan ünlüler arasında Kim Kardashian, Rihanna, Jennifer Lawrance ve Kate Upton gibi isimler de yer alıyordu.

Bu olayın üzerinden 2 sene geçmesinin ardından olayın sorumlusu olduğu iddia edilen hacker yakalandı ve sorgulamaya alındı. Bu kişinin Amerika'nın Pensilvanya eyaletinde yaşayan 36 yaşındaki Ryan Collins olduğu ortaya çıktı.

Hacker suçunu itiraf etti
Yapılan sorgulama sonucu Ryan Collins bu ünlülerin iCloud ve Gmail hesaplarını hackleyerek çıplak fotoğraflarını çaldığını itiraf etti. Collins bu işi gerçekleştirebilmek için 2012 ve 2014 yılları arasında ünlülerin e-posta hesaplarına dolandırıcılık amaçlı e-postalar göndermiş. Bu e-postaların Google ve Apple tarafından gönderilen resmi e-postalar gibi görünmesini sağlayan hacker ünlüleri sahte sitelere yönlendirerek e-posta hesap bilgilerini girmelerini sağlamış. Bu sayede hacker ünlülerle ilgili kişisel bilgilere, fotoğraf ve videolara ulaşmış. Hackerın toplamda 50 iCloud hesabını ve 72 Gmail hesabını ele geçirdiği, bu hesapların çoğunluğunun kadın ünlülere ait olduğu bilgisi paylaşılıyor.Hackerın 5 yıl hapsi isteniyor
Önümüzdeki dönemde mahkemeye çıkartılacak olan Ryan Collins sadece bu fotoğrafları ele geçirdiğini, internete dağıtılmasından sorumlu olmadığını ifade ediyor. Hacker bu nedenle daha düşük bir ceza alabilecek. Hacker eğer sadece fotoğrafları ve videoları çalmakla sorumlu tutulursa maksimum 5 senelik bir hapis cezası alabilecek. Fakat ünlülerin fotoğraf ve videolarının dağıtımından sorumlu tutulursa bu ceza artacak.

tamindir'den alıntıdır.