Hızlı şarj ve pil ömrü gibi özellikler söz konusu olunca rekabetin gerisinde kalan Apple, şarj sorununu düzeltmek için çalışıyor. Firma, geliştirdiği teknoloji ile iPhone, iPad ve Mac'lerin şarjlarının çok daha uzun süre dayanmasını amaçlıyor.

-apple-battery-patentjpg

Apple, geçtiğimiz birkaç aydan bu yana koyduğu iş ilanlarında elektrot ve elektrolitler üzerinde uzmanlaşmış mühendisler arıyor. İş ilanlarına bakılırsa Apple'ın amaçladığı teknolojinin ipuçlarını görmek hiç de zor değil. Şirket, lityum iyon içeren piller yerine, pilin ömrünü uzatmasını sağlayacak tamamen yeni bir teknoloji üzerinde çalışıyor. Söz konusu pil ömrü için seramiğe dayalı elektrolitlerle ilgilenen Apple, bu sayede hızlı şarj olan ve daha uzun ömürlü piller oluşturmak istiyor.

Daha uzun ömürlü pil, iPhone'lar için büyük etkilere sahip olabilir. Aynı zamanda Apple Watch, iPad ve MacBook için geliştirilmiş pil ömrü anlamına da gelebilir. Firma henüz piyasaya yeni bir pil çıkıp çıkarmayacağı hakkında bilgi vermiyor ancak fikir, Apple kullanıcılarının kulağına şimdiden hoş geliyor.

Alıntıdır