Çevreyi koruma konusundaki hassasiyeti her zaman takdirle karşılanan Apple, “Daha yaşanılabilir bir dünya için” bu yıl da Dünya Günü’ne özel etkinlikler gerçekleştirdi.

Her zaman olduğu gibi Apple ilk olarak logodaki elma yaprağını yeşil renge bürürken, Apple Store çalışanları ise 24 Nisan’a kadar mavi yerine yeşil renkte tişörtler giyecek.

Geçtiğimiz haftadan bu yana App Store üzerinden indirilen bazı uygulamaların gelirlerini doğrudan Doğayı Koruma Vakfı’na bağışlayan Apple, YouTube üzerinden de Dünya Günü'ne ilişkin iki video yayınladı.

Apple'dan Çevre Temalı Videolar
Apple yayınladığı ilk videoda iMessage’ın yenilenebilir enerjiye dolaylı katkısından söz ediyor. iMessage aracılığıyla gönderimi sağlanan günlük milyonlarca mesaj, Apple’ın güneş ve rüzgar enerjisiyle çalışan veri merkezleri üzerinden iletiliyor.

Bir diğer videoda ise şirketin sanal asistani Siri ve geri dönüşüm robotu Liam başrolde. Her gün milyonlarca sorunun sorulduğu Siri, bu defa Liam’a “Dünya Günü için ne yapıyorsun?” sorusunu yöneltiyor.

Liam, kendinden emin bir selamlamanın ardından gizemli iPhone’u geri dönüşüme kazandırmaya başlıyor.

Apple, iPhone 7'yi Gösterdi mi?
Videoda asıl dikkatimizi çeken detay Liam’ın parçalarına ayırdığı iPhone oldu. iPhone 6/6s serisi modellerin tasarım hatlarının büyük oranda korunduğu gizemli iPhone, ince kenar çerçeveleriyle dikkat çekmiyor değil.

iPhone 7 için gerçekleşecek sızıntıların eli kulağında diyebiliriz. iPhone 6 ve iPhone 6s’e ilişkin sızıntılar nisan-mayıs döneminde baş gösterirken, sızdırılan görüntüler telefonların nihai tasarımlarını aylar öncesinden ortaya koydu.

iPhone 7’de tasarım tarafında radikal bir değişim olması beklenmiyor. Zira gelen haberler 2017’de tanıtılacak iPhone 8’in (Analist Mark Moskowitz‘in iddiasına göre gelecek yıl doğrudan iPhone 8'e geçilecek) bu noktada önemli farklılıklar ortaya koyacağını gösteriyor.

AMOLED ekrana geçiş, cam malzemeden oluşan tasarım, kablosuz şarj desteği ve home butonunun kaldırılması gibi radikal değişimler, gelecek yıl yepyeni bir iPhone’un tanıtılacağını gösteriyor. Alt bölümde Siri ve Liam'ın başrolde olduğu videoya göz atabilirsiniz.


sdn'den alıntıdır.