Apple, küresel şirketlerin yoğun olarak bulunduğu Tayvan piyasasına yönelik olarak milyar dolarlık bir girişim yapmaya hazırlanıyor.

Apple, Tayvan merkezli borsada kendisine ait 1 milyar dolarlık tahvil ihraç edeceği iddia edildi.

İsmi açıklanmayan kaynaklar, Reuters'a verdikleri demeçte 30 yıllık bir tenor içerecek 1 milyar dolarındaki tahvil satışının gerçekleşeceğini ifade ettiler.

Tahvilin Tayvan piyasasında likidite borçlu uzun vadeli alıcılar tarafından satın alınması bekleniyor.

Söz konusu alıcıların ise, hayat sigortası şirketleri başta olmak üzere, daha yüksek banka kredileri çekmeye uygun, yüksek verimli iş anlaşmalarına sahip şirketlerden oluştuğu ifade ediliyor.

Apple bu alanda ilk değil
Geçtiğimiz Aralık ayında ABD Merkezli Intel Corp şirketi, yüzde 4,7 verim oranı ile 915 milyon dolarlık 30 yıllık tahvil satışı gerçekleştirmişti.

Bir ay sonrasında ise küresel bira şirketi Anheuser Busch InBev SA Tayvan Over-The-Counter değişim verilerine göre 4,915 verimlilik oranı ile 1 milyar 472 milyon dolar değerinde tahvil satmıştı.

Şirketlerin Tayvan merkezli olarak gerçekleştirdikleri tahvil satışının, Tayvan'ın Over-The-Counter değişim verileri kaynaklı olduğu ifade ediliyor.

Aynı zamanda, şirketlerin Tayvan'da tahvil satışı gerçekleştirmek için yalnızca 3 güne ihtiyaçları var. Apple'ın bu bağlamda yeni yatırımı ile ilgili son ana kadar saklayabileceği dile getiriliyor.

Piyasa tahmincileri ise, Apple'ın yüzde 4,2 ya da 4,3 oranındaki verimlilik puanıyla 1 milyar dolar değerinde tahvil satışını gerçekleştireceği belirtiliyor.

Apple henüz konuyla ilgili net bir açıklama yapmaktan kaçınsa da, Cupertino merkezli şirketi Çin, Hindistan gibi uzak doğu ülkelerine yönelik olarak girişimlerinin Tayvan'a yönelik bir girişimle desteklenmesinin sürpriz olmayacağını ifade etmek gerekir.
sdn'den alıntıdır.