Apple, gelecekteki iOS sürümleri ile birlikte 32-bit uygulamaların mobil işletim sisteminde çalışmasını engelleyecek. Peki, bu durum iOS uygulamalarını ne kadar etkileyecek?


İsim:  32-bit-uygulama-ios-01.jpg
Görüntüleme: 220
Büyüklük:  121.9 KB (Kilobyte)
Apple, gelecekteki iOS sürümlerinde 32-bit uygulamalara kapılarını tamamen kapatacak gibi gözüküyor. iOS 10.3 beta sürümü ile birlikte kullanıcılar 32-bit bir uygulama başlatmak istediklerinde, uygulamanın mobil işletim sisteminin gelecekteki sürümlerinde çalışmayacağı uyarısını alıyorlar.

Gelecekteki iOS sürümlerinde 32-bit uygulama desteği ortadan kalkıyor!Haziran ayında Apple ilk kez iOS 10 beta sürümünü sunmuştu ve mobil işletim sisteminin, 32-bit bir uygulama çalıştırıldığında sistem performansının etkileneceği konusunda ekrana bir uyarı getirdiği fark edilmişti. iOS 10.3 betasında ise, artık bu uygulamaların gelecekteki sürümlerde çalışmayacağı konusunda kalın bir çizgi çeken mesaj kullanıcıların karşısına çıkıyor.

Şu anda neredeyse uygulamaların tamamı 64-bit sürüme sahip ve bu durum çok da endişeye mahal vermiyor. Yani bu tarz bir uyarıyla karşılaştığınız uygulamalar çok eski, güncellenmeyen hatta unuttuğunuz uygulamalar olabilir.

-32-bit-uygulama-ios-02jpg

Apple’ın gelecekteki sürümlerden kastının ise iOS 10.3 veya iOS 10.4 sürümlerinden çok, iOS 11 olduğu düşünülüyor. Ek olarak 32-bit cihazlar olarak sadece, A6 ve A6X çiplerini kullanan iPhone 5, iPhone 5C akıllı telefonlar ile 4. nesil iPad tablet gösteriliyor.

Bu anlamda Apple’ın bu cihazlar için desteğini, Eylül ayında iOS 11 sürümünü tanıttıktan sonra kesebileceğini de düşünebiliriz. Ek olarak daha fazla detay, WWDC etkinliğinde de gün yüzüne çıkabilir.