Apple'ın yeni aldığı patent, taşınabilirliği ve uzun pil ömrü ile ön plana çıkan Macbook ailesine SIM kart desteği gelebileceğini ortaya çıkardı.


İsim:  macbook_pro_sim_kart_girisi.png
Görüntüleme: 159
Büyüklük:  204.1 KB (Kilobyte)

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte dizüstü bilgisayarlar, artık hayatımızın vazgeçilmez bir parçası. Gittikçe incelen ve sahip olduğu yeni nesil pil teknolojisi ile uzun saatler boyunca kullanılabilen Apple'ın MacBook ailesine, SIM Kart desteğinin gelebileceği ortaya çıktı.

Macbook'lara SIM Kart desteği !
-macbook_sim_kart_destegi_patentjpg

9to5Mac'in haberine göre; Apple'ın 2015'de yaptığı bir patent başvurusu, Amerikan patent ofisi tarafından yayınlandı.

Patent'e göre Apple, Macbook ailesi dizüstü bilgisayarlar için menteşe kısmına gizlenmiş bir hücresel ağ anteni yerleştirmeyi planlıyor.

Patentte yer alan detaylara göre yeni Macbook'un herhangi bir SIM Kart girişi olmayacak. Bağlantı, sanal bir SIM Kart üzerinden gerçekleştirilecek.

Günümüzde Macbook kullanıcılarının dışarıdaki bağlantı çözümü, telefonların sahip olduğu hotspot desteği sayesinde sağlanırken, böyle bir desteğin kazandırılması durumunda kullanıcılar bilgisayarlarıyla bağımsız olarak hücresel ağlara bağlanabilecekler.

Daha önceden de 2007 yılında benzer bir girişimi Macbook Pro için yapan Apple, prototipten öteye gidememişti.

windows 10, hücresel ağ desteğine çoktan sahip
Qualcomm'un geçtiğimiz Ekim ayında yaptığı duyuruda şirket yetkilileri; HP, Dell, Lenovo ve Panasonic markaları başta olmak üzere Dünya genelindeki birçok Windows 10 ile birlikte gelen dizüstü bilgisayarda hücresel ağ desteğinin olacağını açıklamıştı.

Microsoft cephesinin Qualcomm ile birlikte böyle bir atılım yapması, Apple cephesinde süreci hızlandırmış olabilir.