Apple, ses şiddetini ve bazı ses ayarlarını kullanıcının kulak problemine göre otomatik olarak ayarlayabilen kulaklıklar patentini aldı. Ayrıntılar haberimizde.

Amerika Patent ve Marka Ofisi tarafından yayınlanan patentte, Apple’ın kullanıcıya göre ayarlanabilir elektronik cihaz ve kulaklıklar ile ilgili bir yenilik yapacağı belirtildi. Farklı kulak büyüklüğüne ve şekline göre zenginleştirilmiş ses çıkışı ve dışardan gelen gürültüyü en aza indiren bir özellik bu patent ile birlikte yeni kulaklıklara eklenecek.

Apple’ın böyle bir yenilik yapmasının asıl amacı kullanıcının kulağına tam olarak oturan kulaklıklar ile dışardan gelen gürültüyü en aza indirmek. Kulağa tam olarak oturmayan bir kulaklığın asla iyi bir ses performansı veremeyeceğini dile getiren Apple, bu patent ile ilgili oldukça umutlu görünüyor.Kulaklık ve kulak arasındaki mesafenin ses performansı açısından oldukça önemli olduğunu belirten Apple, kulağa tam olarak oturmayan kulaklıkların dış gürültünün azaltılmasında bir fayda sağlamayacağını düşünerek böyle bir patent isteğinde bulundu.

Ayrıca bu özellik sayesinde kulaklıkların sağ-sol dengesi muhteşem bir şekilde ayarlanabilecek.

Eğer kulaklık kulağa tam olarak oturmuyorsa, kullanıcının cihazında bir uyarı yer alacak ve kulaklık otomatik olarak ses dengesini, ses şiddetini ve dış gürültüyü azaltmayı otomatik olarak ayarlayacak.