Teknoloji devi Apple'ın en popüler cihazı iPhone'da yasadışı yollarla çıkarılmış tehlikeli kalay kullandığı iddia ediliyor.

Bir zamanlar dünyanın en değerli şirketi olan ve şimdi de dünyanın en değerli şirketlerinden birisi olan Apple, şu sıralar mahkemeler, davalar ve ilginç iddialar ile uğraşıyor. Geçtiğimiz günlerde e-kitap fiyatları davasında suçlu bulunan Apple, Amazon ile olan 'app store' davasında ise taraflar arasında anlaşma sağlanmıştı. Şimdi ise Apple oldukça ilginç bir suçlama ile karşı karşıya.

Friends of the Earth adlı bir internet sitesi geçtiğimiz günlerde Apple'dan, iPhone'da kullandığı kalayı nereden temin ettiğini açıklamasını istemiş ve Apple'ın tedarikçilerinin denetlenmeyen, yasadışı madenlerden kalay temin ettiğini iddia etmişti. Bunun için bir de girişimde bulunan internet sitesinin bu sorusu ise yakında cevabını bulacağa benziyor. Çünkü Apple bu iddialer üzerine Endonezya'daki Bangka Adası'na bu olayı araştırmaları için bir araştırma ekibi gönderdi.

Şu an Bangka ve yakınındaki Belitung adalarında çıkarılan kalay, Endonezya'nın kalay üretiminin yüzde 90'ını oluşturuyor. Buradan çıkarılan kalay ise akıllı telefon ve tablet gibi mobil cihazların bileşenlerinin lehimlenmesinde kullanıyor. Bakalım Apple'ın araştırmalarından ne gibi sonuçlar çıkacak?