Apple'ın bir süre önce başvurduğu patent başvurusu kabul edildi. Parmak izi okuyucusu ile ilgili olan patentin ayrıntılarını haberimizde bulabilirsiniz.

Apple'ın bir sürece önce ABD Patent ve Marka Ofisi’ne yapmış olduğu parmak izi sensörü ile ilgili patent başvurusu kabul edildi. Peki, bu patent ile Apple ne yapmayı planlıyor?

iPhone 5S'in tanıtılmasına aylar kala cihazla ilgili ortaya bir çok iddia atıldı. Bu iddialardan en fazla göze çarpanı ise parmak izi sensörü ile ilgili olan bir özellikti. Söylentilere göre Apple, iPhone 5S'te kullanıcı güvenliğini arttırmak için bu sensörü kullanabilir. Tabi daha yeni patenti alınan bir teknolojinin, 3 ay sonra çıkacak bir modelde nasıl kullanılacağı da ayrı bir muamma. Büyük ihtimalle önümüzdeki yıl çıkacak iPhone modelinde bu teknolojinin kullanılması gündemde olacak.

Apple'ın parmak izi sensörü ile ilgili olan bir patenti alması, bu iddiaların doğruluğunu arttırır nitelikte. Patentin içeriğine göre iCihazlar kullanıcıların parmak izlerini algılayacak. Güvenlik sistemi için geliştirilen bu teknoloji sayesinde, parola konulmuş iCihazlar kullanıcıların parmak izleri ile açılabilecek.Android platformunda bulunan yüz tanımlama sistemi ile cihazı kilitleme özelliğine bir karşılık olarak geliştirilen parmak izi sensörü bakalım iPhone 5S'te kullanılacak mı?

Patent başvuruları ile ön plana çıkan Apple'ın, bugüne kadar patentini aldığı birçok özelliği kullanıcılarına sunmadığını da göz önünde bulundurmak lazım.