[IMG]http://img.************.com//images/haber/48304/iwatchs11.jpg[/IMG]

Apple'ın trendi hızla yükselen giyilebilir elektronik cihaz pazarına adım atmaya hazırlandığı iddia edilen iWatch adlı akıllı saat ile ilgili günlerdir pek çok kaynaktan bilgiler geliyor. Henüz cihazın neye benzediği bilinmezken, Apple tarafından da henüz bir işaret verilmedi.

Gelen yeni bilgilere göre ise Tim Cook, iWatch için özellikle bioteknik ve fitness alanlarında olmak üzere farklı alanlardan uzman ve eski tepe yöneticilerini biraraya getirdiği bir ekip oluşturmakla meşgul.

Tim Cook'un ve donanım ekibi lideri Bob Mansfield'ın Nike Fuel Band adlı fitness takip cihazı kullandığı zaman zaman medyaya yansımıştı. Bu bakımdan firmada yaşam takip cihazlarına karşı yakın bir ilgi olduğu kanısı uyanıyor.

Bilgiler ise genelde Apple'ın işe aldığı kişilerin özgeçmişleri incelenerek elde ediliyor. Cook'un ekibinde uzmanların haricinde Apple'ın donanım mühendisleri, iPod mühendisleri ve ilk iPhone modelinde çalışmış bazı mühendisler de bulunuyor.

Apple'ın iWatch projesinin başında yine Bob Mansfield bulunuyor. Beraberinde ise başkan yardımcısı Kevin Lynch ve donanım direktörü James Foster yer alıyor. iWatch ekibi bunun haricinde Dan Riccio'nun, Jonathan Ive'nin ve Crag Federghi'nin liderlik ettiği farklı Apple proje gruplarıyla da dirsek teması halinde.

Apple'ın dönemde kadrosuna kattığı uzmanlar ise damar tespit sensörü üreticisi AccuVein'den, glükoz gibi bileşenleri ölçebilen C8 MediSensors'den ve benzer sensörler üreten Senseonics firmalarından geldi.

Bu bilgiler ışığında iWatch cihazının standart bir akıllı saat konseptinden çok öteye geçebileceği belirtiliyor. Yani fitness ve yaşam takip özellikleri de iWatch ile harmanlanarak tüketiciye sunulacak. iWatch modelinin en iyi ihtimalle gelecek yıl ortalarına doğru piyasaya sürüleceği tahmin ediliyor.