Teknoloji dünyasının önde gelen şirketleri birer birer 2013'ün ikinci çeyreğine ait mali sonuçlarını açıklamaya devam ediyor.

Sahip olduğu 1 milyardan fazla kullanıcıyla dünyanın en büyük sosyal ağı ünvanını elinde bulunduran Facebook, geçtiğimiz gün 2013 yılının ikinci üç aylık dönemini kapsayan mali sonuçlarını açıkladı. Facebook'un 2013'ün ikinci çeyreğinde birçok alanda Wall Street'in beklentilerini aştığı görüldü.

Mobil alanda kuvvetli büyümesini sürdüren Facebook'un günlük aktif 413 milyon aylık ise 819 milyon mobil kullanıcısı bulunuyor. Bu çeyrekte mobil reklamlardan ise 656 milyon dolar gelir elde eden Facebook'un aylık aktif kullanıcı sayısı ise 1.5 milyara ulaşmış. Bu da Facebook'un mobil kullanıcı sayısının bu çeyrekte de masaüstü kullanıcı sayısını geride bıraktığı anlamına geliyor. Bu olayın üst üste üçüncü kez gerçekleştiğini de söyleyelim.

Bunun dışında ikinci çeyrekte Facebook'un Wall Street'in beklentilerini aştığını söylemiştik. Bu çeyrekte 1.81 milyar dolar kar elde eden Facebook'un hisse başına kazancı ise 19 cent oldu. Oysaki Wall Street, Facebook'un bu çeyrekte 1.62 milyar dolar kar ve 14 cent hisse başı kazanç elde etmesini bekliyordu. Facebook'un dışında geçtiğimiz günlerde Apple ve LG de ikinci çeyrek sonuçlarını açıklamıştı.