Apple, bu hafta tanıttığı iPhone 5S ve iPhone 5C ile iPhone serisine iki yeni üye kattı. 2007′den bu yana şimdiden bir tarih oluşturmaya başlayan iPhone serisi hangi günlerden bugünlere geldi? Bazı notlar ve bilgilerle geçmişten günümüze iPhone galerisi sizlerle.
İlk iPhone modeli 2007 yılında tanıtılmıştı. 3.5 inç ekranla karşımıza çıkan iPhone’nun etkinliğinde Steve Jobs, şaka olarak Starbucks’ı arayarak 4000 latte siparişi vermişti.
Orjinal iPhone’dan bir yıl sonra gelen iPhone 3G, 3 gün içerisinde tam 1 milyon sattı. Ayrıca Apple bu modeli, ilk iPhone’un aksine global olarak birçok farklı ülkede de sattı.İlk “S” ismini alan model iPhone 3GS, iOS 3.0′la birlikte gelen birçok yeniliği kullanan ilk model oldu. Bir önceki model gibi iPhone 3GS de 3 günde 1 milyon satış rakamına ulaşabildi.Yüksek çözünürlüklü retina ekran ve tasarımsal açıdan birçok yenilikle gelen iPhone 4, 2010 yılında satışa çıkmıştı. Diğer iPhone modellerine oranla daha başarılı bir satış rakamı yakalayan telefon 3 günde 1.7 milyon satmıştı.Apple’ın sesli asistanı Siri ile beraber tanıttığı iPhone 4S, iOS 5′i de beraberinde getirmişti. İlk 3 günde 4 milyon satış rakamı yakalayan telefon Apple’ın şirketin yüzünü epey güldürmüştü.Apple’ın 3.5 inç’ten vazgeçip 4 inç boyutuyla tasarladığı iPhone 5, 2012 yılında tanıtıldı. 4G bağlantı desteğiyle gelen model ilk 3 günde tam 5 milyon sattı.Daha sadece tanıtımını izleyebildiğimiz, yakınen tanışmadığımız en iyi iPhone modeli iPhone 5S. 64-bit işlemci kullanan ilk ve tek telefon olan iPhone 5S, ayrıca parmak izi sensörüyle çok konuşuluyor.Yıllardır dedikoduları dönen “bütçe dostu” iPhone 5C, bu yıl gerçek oldu. Her ne kadar bütçe dostu diye lanse edilse bile, fiyatı şu sıralar eleştiriliyor. Yeni iPhone modellerini Ekim ayı başı gibi ülkemizde göreceğiz.