iPad 5’ten beklentiler, çıkış tarihi, özellikler ve dahası..

iPhone 5S döneme damgasını vurdu. Apple’ın yeni jenerasyonu arasındaki yerini alan iPhone 5S’in heyecanını atlattıktan sonra hızla ilerleyen teknoloji dünyasındaki can alıcı soru şu oluyor: Sırada ne var? Sırada tabi ki iPad 5 var.


Apple’ın değişmez kitlesinin ve bir kullanıcının merakla beklediği iPad 5 geldiğinde yine ilk iPad’leri almak için uzun kuyruklar olacak ve Apple mağazalarının kapısında kamplar kurulacak. 4. Nesil iPad’den sonra yeni nesil iPad’den beklentiler neler, ne zaman gelecek hangi fiyatla gelecek. İşte tüm bu soruların cevaplarını makalemizde bulabilirsiniz.


Ne bekliyoruz?

İşte doğru soru bu olacak. Söylentiler ve resmiyet dışı kaynaklar tarihi 15 Ekim olarak belirtiyor. Sonny Dickson tarafından iPad 5 olduğu iddia edilen resimlere göre yeni iPad’in tasarımı iPad mini ile çok benzer olacak. iPad 4’ten daha ince olması beklenen cihaz KGI Securities analisti Minghi Kuo’ya göre iPad 4’e oranla %15 daha ince ve %25 daha parlak olacak.

Ayrıca daha rahat bir tasarım sunacağı belirtiliyor. Ekran boyutu da önemli konulardan biri. 9.7 inçten daha büyük olmayacağı söyleniyor. Her ne kadar Apple iPad’lerin 13 inçi aşacağını belirtse de bu ekran boyutlarını henüz iPad 5 için beklemiyoruz, belki sonraki jenerasyonda görebiliriz. 2014 yılından önce çok büyük iPad’ler görmeyeceğiz.


iPad 5’in fiyatına gelecek olursak, standart 499$ fiyat ile en sade versiyonunun geleceği belirtiliyor. Yani 16 GB sadece Wifi özellikli modeli bu fiyatta olacak ve özellik ve hafızayla doğru orantılı olarak fiyat artışı görülecek.


Öcelikle daha iyi bir işlemci, örneğin A7X. iPhone 5S A7 işlemciyle geliyor ve tarihin en iyi Apple işlemcisini sunuyor. Her yenide olduğu gibi iPad’de de ilk akla gelen özellik daha iyi bir işlemci olacak.

Daha iyi bir kamera

iPad’ler büyük olmasına rağmen kullanıcıları fotoğraf çekmekten alıkoymuyor. Dolayısıyla kullanıcıların bu isteğine cevap vererek daha iyi bir kamera iyi olacaktır. True Tone teknolojisiyle gerçeğe yakın görüntüler ve düşük ışık altında daha iyi görüntüler eklenebilir.


Daha uzun batarya ömrü ya da daha hızlı şarj olma kapasitesi de yıllardır kullanıcıların akıllı telefon ve tabletlerden beklediği naçizane özellikler arasında bulunuyor ve her yeni gelen de bunları karşılamaya ne yazık ki bu yıl da yetmiyor. 2010’lu yılların bu ihtiyacı kapatacağına olan inancımız sonsuz.
Kaynak: Teknolojioku