Apple’ın yeni telefonu iPhone 5S’in merak edilen işlemcisi A7 detaylı incelemeye alındı.

Apple'ın yeni telefonu iPhone 5S'in merak edilen işlemcisi A7 detaylı incelemeye alındı. İnceleme sonuçlarına göre iPhone 5S'de, 1.3GHz işlemci ve PowerVR Series 6 grafik işlemcisi bulunuyor.

Apple'ın yeni telefonun iPhone 5S geçtiğimiz günlerde tanıtılmış ve 20 Eylülden itibaren satışa sunulmuştu. 64 bit işlemcinin kullanıldığı ilk akıllı telefon olan iPhone 5S'in yeni işlemcisi A7'nin performansı hakkında açıklama yapılırken, işlemcinin içeriğine değinilmemişti. iPhone 5S'in merak edilen A7 işlemcisi Chipworks tarafından detaylı incelemeye tabi tutularak bileşenleri ortaya çıkarıldı.

64 bit işlemci kullanıldığı A7 çip seti, ARM'nin en yeni mimarisi olan çift çekirdekli 1.3GHz saat hızında çalışan ARM v8 64 bit çekirdeklerini kullanıyor. Cyclone adını veren bu çekirdekler birleşerek çip seti meydana getiriyor. 28nm High-K Metal Gate (HKMG) işleminden geçirilen çipsetler Samsung tarafından üretiliyor.

iPhone 5S'in grafik işlemcisi ise PowerVR tarafından üretiliyor. PowerVR'ın Series 6 G6430 grafik işlemcisi OpenGL 3.0, DirectX 10 ve Open CL 1.x desteği bulunuyor ve şuan için mobil pazardaki en güçlü grafik işlemcisi. iPhone 5S'de kullanılan RAM, iPhone 5 ve iPhone 5C'de kullanılan LPDDR2 RAM'lerden farklı olarak LPDDR3 tercih edilse de, her iki modelde de olduğu gibi 1GB olarak kalmış.iPhone 5S'de kullanılan modem çipiyse Qualcomm tarafından üretilmiş.

Apple, yeni telefonunda piyasadaki en son teknolojili ürünleri bir araya getirmiş. ARM v8 çekirdeği, şu an için piyasada başka üreticiler tarafından geliştirilen akıllı telefonlarda kullanılmadı. PowerVR'ın yeni Series 6 grafik işlemcileri piyasaya girişini iPhone 5S ile gerçekleştirdi. Cortex A53 ve Cortex A57 mimarilerinin piyasada yeni yeni kullanılmaya başladığı düşünüldüğünde iPhone 5S, uzun bir süre rakiplerinin önünde yer alacak.