Apple'ın şüphesiz ki en büyük icatlarından biri de iPod Classic taşınabilir müzik çalar modelidir. 2001 yılında tüketicilerin karşısına çıkan ilk iPod Classic'ten sonra Apple, bu model üzerinde çalışarak tasarımına ve kullanımına dönük birçok yenilik getirmişti.
2004 yılında üretilen ve 4. jenerasyon olarak bilinen iPod Classic modelinde, tekerlek mekanizması adı verilen bir kontrolü bulunuyordu. Bu sayede müzikler arasında geçiş, menüde dolaşım ve diğer işlemleri tekerlek mekanizması üzerinden yapılabiliyordu.
Ancak bu teknolojinin patenti Norihiko Saito firmasına ait olduğu gündeme gelmiş ve 2007 yılında Apple'a 1 milyon dolar değerinde tazminat davası açılmıştı. Norihiko Saito firması 2007 yılından beri bir türlü sonuçlanmayan davayı yenileyerek, tazminat miktarını 100 milyon dolara çıkarmıştı.

Nihayet Tokyo bölge mahkemesi geçtiğimiz günlerde Apple'ın patent ihlali yaptığını onayladı ve tazminat miktarını 3,3 milyon dolar olarak belirledi.
2008 yılından beri yeni modeli tanıtılmayan iPod Classic'in miladını doldurduğu düşünülmesine karşılık, birçok müzik tutkunu Wolfson ses çipsetli yeni bir iPod Classic modelini dört gözle bekliyor.